• facebook
 • rss
 • Żonkile i 7 minut ciszy

  bg, mk

  dodane 20.04.2016 11:40

  Obchody 74. rocznicy likwidacji przez Niemców getta dla ludności żydowskiej w Kutnie.

  Uroczystość zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w ramach projektu "Na krawędzi pamięci... rzecz o  kutnowskich Żydach", który jest współfinansowany przez prezydenta Kutna.

  W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz kutnowskiego Archiwum Państwowego w Płocku.

  Uroczystość odbyła się 19 kwietnia pod murami dawnego getta, utworzonego na terenie cukrowni "Konstancja". W nieludzkich warunkach kutnowscy Żydzi byli więzieni tu przez dwa lata, a następnie wywiezieni na zagładę do Chełmna. W obozie i getcie niemieccy oprawcy zgładzili 8 tys. Żydów - mieszkańców Kutna, którego społeczność liczyła wtedy 26 tys. osób.

  Władze miasta reprezentowali Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja, zastępcy prezydenta Kutna, oraz radni. Obecni byli starosta kutnowski Krzysztof Debich oraz dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski, który poprowadził modlitwę w intencji zamordowanych. Licznie stawiły poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy.

  Wzruszające świadectwo dał Zygmunt Jasiński, mieszkaniec Kutna. Opowiadał o swoim dzieciństwie, które spędzał na podwórku wśród polskich i żydowskich dzieci, o swoich przeżyciach związanych z okupacją niemiecką i gettem.

  Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty, w tym symboliczne żółte żonkile, które zazwyczaj składał M. Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, w rocznicę jego wybuchu, przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.

  Dalsza część obchodów odbyła się w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, gdzie otwarto wystawę "Izrael wczoraj i dziś", użyczoną przez Ambasadę Izraela w Polsce. Wyświetlono również krótki, bo trwający zaledwie 7 minut, niemy film dokumentalny, który TPZK otrzymało z Instytutu Pamięci Narodowej. Film ten zatytułowany jest "Getto Konstancja". Został nagrany podczas okupacji przez Niemców. Po projekcji zaprezentowano publikację "Zarys historii Żydów ziemi kutnowskiej".

  Żydzi z kutnowskiego getta zostali wywiezieni do obozu Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w marcu i kwietniu 1942 roku. Datę obchodów likwidacji kutnowskiego getta wyznaczono na 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół