• facebook
 • rss
 • Wyśpiewany pomnik

  Marcin Kowalik

  dodane 21.05.2016 09:20

  Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim zorganizowała X Koncert Papieski.

  Jubileuszowa edycja była okazją do wspomnień. - Ten koncert ma takie samo założenie jak poprzednie, żebyśmy słuchając pięknej muzyki, byli świadomi, że Jan Paweł II nie chciał, żeby budowano mu pomniki z marmuru czy brązu, ale żeby były to żywe pomniki - mówił proboszcz ks. Janusz Włodarczyk do zebranych w kościele.

  W piątkowy wieczór 20 maja parafialna świątynia zapełniła się do ostatniego miejsca. Koncert rozpoczął występ scholi parafialnej. To już kolejne pokolenie miejscowego zespołu, który w 2007 r. rozpoczął serię dorocznych koncertów papieskich. Początkowo występowały w nim okoliczne chóry i zespoły, głównie z pobliskiego Sochaczewa.

  W 2012 r. zaśpiewała Natalia Niemen, piosenkarka znana szerszej publiczności. W następnych edycjach grali i śpiewali m.in. Mate.O, Soul Connection, Amen Band i El Camino. Wykonywane utwory należały do nurtu muzyki chrześcijańskiej, choć w różnych stylach - gospel, rock, blues czy jazz - teksty zawsze miały odniesienie do Boga.

  Nie inaczej było w czasie jubileuszowego koncertu. Po scholi parafialnej wystąpił Grzegorz Kloc z zespołem. Muzyk, współtwórca przebojów zespołów Sixteen i Seventeen, od kilku lat koncentruje się na tworzeniu utworów, w które są dziękczynieniem i uwielbieniem Boga. Pomaga mu w tym żona Olga Pruszkowska-Kloc. Z zaprzyjaźnionymi muzykami koncertują w różnych miejscach - nawet w więzieniach - niosąc ewangeliczne przesłanie.

  W Kozłowie Biskupim zaprezentowali utwory z trzech płyt G. Kloca, w tym najnowszej "Idę po wodzie". W tytułowej piosence gościnnie wystąpiła Sylwia Piotrowska z zespołu Gospel Rain. Wokalistka zaśpiewała również hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

  W pierwszej części koncertu prowadzący Karol Drązikowski przytoczył anegdoty z życia polskiego papieża. Zachęcił gości koncertu - byłych i obecnych samorządowców - do podzielenia się wspomnieniami z poprzednich edycji. Wyróżnienie od proboszcza Włodarczyka otrzymał Arkadiusz Mamcarz, organista współtwórca koncertów.

  Specjalnie na X Koncert Papieski wybito medal oraz wydano 6 kart pocztowych, do tego stempel pocztowy nawiązujący do jubileuszu. Medal i stempel zaprojektował parafianin Leszek Głowacki. Przed kościołem prezentowane były obrazy Zbigniewa Sykurskiego, który specjalizuje się w portretach św. Jana Pawła II, oraz wystawa kolekcji pamiątek związanych z polskim papieżem. Swoje zbiory udostępni Stanisław Duński.

  Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie "Barki". Jak co roku, na wychodzących ze świątyni czekały kremówki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół