• facebook
 • rss
 • Powołani, żeby służyć, jak Jezus

  Marcin Kowalik

  dodane 21.05.2016 19:24

  W łowickiej bazylice katedralnej odbyły się święcenia diakonatu.

  W sobotę, 21 maja, do stanu duchownego zostali wprowadzeni trzej alumni Wyższego Seminarium duchownego. Obrzęd święceń diakonatu odbył się podczas Mszy św., której przewodniczył bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

  Najważniejszym elementem obrzędu - podobnie, jak przy święceniach prezbiteratu - jest nałożenie rąk biskupa na kandydata i modlitwa konsekracyjna.

  Diakonami zostali: Mateusz Adamski z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Zdunach, Szymon Smółka z parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz Rafał Woronowski z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach.

  Dla bp. Osiala to też był wyjątkowy moment. W lutym przyjął sakrę biskupią i po raz pierwszy udzielał święceń.

  W Eucharystii uczestniczyli rodzice, krewni i znajomi nowo wyświęconych diakonów. Do katedry przybyli ich proboszczowie i inni kapłani. Mszę św. koncelebrowali przełożeni łowickiego seminarium z rektorem ks. Sławomirem Wasilewskim.

  - Diakoni ustanowieni są jako pomoc biskupom i kapłanom w wypełnianiu ich posługi. Jest to posługa słowa. Głoszą Ewangelię, kiedy jest taka konieczność głoszą kazania. Jest to też posługa ołtarza. Diakon przygotowuje Ofiarę Eucharystyczną, rozdziela Komunię, może udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa, nosić wiatyk do ciężko chorych, przewodniczyć obrzędom pogrzebu i różnym modlitwom. Jest to wreszcie posługa miłości - pełnienia dzieła miłosierdzia - objaśnił w homilii rolę diakonów bp Osial.

  - Wszystko jest służbą. To całkowite oddanie się Chrystusowi, wyrzeczenie się świata, czego znakiem zewnętrznym jest celibat. Wszystko z miłości do Pana Jezusa i na wzór Pana Jezusa. To wielka tajemnica powołania - podkreślił biskup.

  Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili Chór Cantores Cordis Iesu pod dyrekcją Eugeniusza Włoczyka oraz organista katedralny Jerzy Filipowicz.

  Za tydzień w łowickiej katedrze odbędą się święcenia kapłańskie.

    Diakoni z bp. Wojciechem Osialem, swoimi przełożonymi i proboszczami
  Marcin Kowalik /Foto Gość

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół