• facebook
 • rss
 • Patron znów tu zamieszkał

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 17.07.2016 21:40

  Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Aleksego do archikolegiaty w Tumie.

  Relikwie św. Aleksego ponownie znalazły się w tumskiej świątyni. Relikwiarz ze szczątkami współpatrona kościoła (drugą patronką jest Najświętsza Maryja Panna Królowa) strawił 541 lat temu pożar.

  W nowym, 6-kilogramowym relikwiarzu znajduje się cząstka kości świętego, którą staraniem tumskiego proboszcza ks. Piotra Nowaka i ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby przekazały na wieczny kult oraz do publicznej adoracji siostry wizytki z klasztoru w Warszawie.

  Ceremonia wprowadzenia odbyła się w niedzielę 17 lipca, w dzień odpustu parafialnego i 1605. rocznicę śmierci świętego - patrona m.in. nędzarzy, pielgrzymów, żebraków i rybaków. Parafianie w Tumie za jego wstawiennictwem wypraszają ochronę przed klęskami żywiołowymi.

  Relikwie i obraz św. Aleksego zostały wniesione do romańskiej świątyni sprzed pobliskiego drewnianego kościoła św. Mikołaja. Postać świętego namalowała kutnowska malarka Halina Kamińska. Obraz ufundowała Archikolegiacka Kapituła Łęczycka. Członkowie kapituły z jej prepozytem ks. Wiesławem Skoniecznym również przybyli na uroczystość, której przewodniczyli bp Dziuba i opat tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB.

  Obecność opata podkreślała historyczną rangę miejsca. W Tumie powstało pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. Zostało założone prawdopodobnie w 997 r. za sprawą św. Wojciecha. Z czasem zgromadzenie zakonne zostało przeniesione, a drewniana budowla rozebrana. W jej miejscu wybudowano murowany kościół. Kilkakrotnie niszczony podczas wojen był sukcesywnie odbudowywany. Nazywany jest perłą architektury romańskiej, gdyż zachowało się wiele elementów pochodzących z tego okresu. W tym roku obchodzona jest 855. rocznica konsekracji świątyni.

  Relikwiarz i obraz zostały poświęcone podczas Mszy św. W uroczystości uczestniczyły kompania reprezentacyjna i poczet sztandarowy jednostki wojskowej 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej stacjonującej w Leźnicy Wielkiej. Obecne były poczty sztandarowe jednostek OSP i orkiestra dęta. Z wiernymi modlili się ambasador Wenezueli w Polsce Luis Gómez Urdaneta z żoną.

  Ceremonię w kościele uświetnił chór "Oktoich" przy cerkwi śś. Cyryla i Metodego we Wrocławiu i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław.

  Pod koniec Mszy św. proboszcz Nowak odczytał akt zawierzenia parafii św. Aleksemu. Odmówiono litanię do świętego. Po procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła oddano cześć relikwiom przez ucałowanie.

  Dla wiernych pamiątką tego wydarzenia był skrawek materiału potarty o kość św. Aleksego i chlebek rozdawany przy wyjściu ze świątyni.

  Parafia w Tumie jest drugą w Polsce - po parafii pw. św. Aleksego w Płocku-Trzepowie - posiadającą relikwie tego świętego. Relikwiarz znajduje się na kolumnie z piaskowca w pobliżu ołtarza, w podświetlonym relikwiarium ze szkła pancernego. W każdą 3. niedzielę miesiąca będzie stamtąd wyjmowany. Wtedy również wierni będą mogli ucałować relikwie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół