• facebook
 • rss
 • Szanujcie swoich męczenników!

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 11.08.2016 08:40

  Odpust w najstarszej kutnowskiej parafii. Po Mszy św. odbył się koncert muzyki sakralnej.

  W parafii pw. św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Kutnie odbył się 10 sierpnia odpust patronalny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

  - Kościół od niepamiętnych czasów darzy św. Wawrzyńca szczególną czcią i zabiega o to, żeby - mimo znacznego upływu czasu od jego męczeństwa - był nadal obecny w tradycji i życiu ludzi wiary - mówił w homilii.

  Ordynariusz przywołał również postacie innych męczenników - bł. ks. Michała Woźniaka i bł. ks. Michała Oziębłowskiego, proboszcza i wikariusza kutnowskiej parafii, zamordowanych przez Niemców w Dachau w 1942 roku.

  - Szanujcie swoich świętych męczenników i bądźcie dumni, że oni tutaj głosili Chrystusa, sprawowali sakramenty święte i świadczyli o swojej wierze. A gdyby ktoś wątpił w ich posługę, to ich męczeństwo jest pieczęcią, która gwarantuje autentyzm i szczerość wiary - mówił biskup, który przewodniczył również procesji z Najświętszym Sakramentem.

  W Eucharystii uczestniczyli prezydent Kutna i jego zastępca oraz starosta kutnowski i wójt gminy Kutno. Stawili się kapłani z dekanatu Kutno - św. Wawrzyniec.

  Ks. Jerzy Swędrowski, dziekan i zarazem proboszcz parafii, zapowiedział, że uroczystość odpustowa zapoczątkowała przygotowania parafii do przyszłorocznych obchodów 130. rocznicy konsekracji świątyni. Podziękował też wszystkim, którzy uczestniczyli w Mszy św., w tym licznym wiernym.

  Suma odpustowa miała wyjątkową oprawę muzyczną za sprawą uczestników i prowadzących VIII Międzynarodowe Mistrzowskie Warsztaty Wokalne prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Wykładowczyni Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego jest również inicjatorką i organizatorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Po Mszy św. zebrani w kościele wysłuchali koncertu muzyki sakralnej w ramach 7. edycji festiwalu.

  Arie znanych kompozytorów, jak Jan Sebastian Bach czy Wolfgang Amadeusz Mozart, wykonały uczestniczki warsztatów.

  Już w poniedziałek 15 sierpnia główna kutnowska świątynia będzie miejscem kolejnego koncertu w ramach festiwalu. Zaprezentowane zostanie oratorium Roberta Grudnia "Bóg ciebie ochrzcił! Bóg dał ci siłę!", stworzone z okazji jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół