• facebook
 • rss
 • Maryja wśród księży marianów

  Michalina Kosiorek

  dodane 17.09.2016 09:30

  Parafia pw. św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej przejęła w swe dłonie i serca ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.

  Dla godnego powitania Maryi w piątek 16 września mieszkańcy parafii nie szczędzili ani czasu, ani wysiłków. Trasa procesji została starannie przyozdobiona. Dzieci, trzymając kwiaty, z radością witały Matkę. Na cześć Bogarodzicy orkiestra dęta przygrywała piękne pieśni.

  Ramy obrazu ucałowali bp Józef Zawitkowski oraz ks. Zbigniew Borkowski MIC, proboszcz parafii i zarazem przełożonego domu zakonnego.

  Wizerunek Maryi Dzieciątka przyjechał z parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Radziwiłłowie. Tamtejszy proboszcz ks. Mieczysław Młynarczyk CR w podziękowaniu złożył przed obrazem symboliczne kwiaty.

  Uroczyste słowa powitania Jasnogórskiej Pani wygłosił proboszcz Borkowski. Ze wzruszeniem w głosie wymieniał liczne łaski, jakie napłynęły do parafii za pośrednictwem Najświętszej Maryi. Matkę Bożą witali również przedstawiciele rodzin, młodzież, dzieci, a także siostry zakonne.

  Podczas homilii bp Zawitkowski przypomniał, jak wielkiego dzieła dokonał św. ojciec Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński, który w Puszczy Mariańskiej powołał do życia pierwszy polski zakon męski - Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Franciszek ogłosił o. Papczyńskiego świętym 5 czerwca w tym roku.

  Wyjątkową okazała się modlitwa powszechna, w której wzięła udział młodzież z parafii. Przedstawili Bogu i Maryi swoje prośby. Wartę przy obrazie podjęli strażacy, a także dzieci z lokalnej społeczności.

  Dom pw. św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej, zwanej dawniej Korabiewską, założył św. Stanisław Papczyński w 1673 roku..Założyciel, razem ze współbraćmi, wybudował drewnianą kaplicę i klasztor. W późniejszych latach powstał tam także kościół. Tragiczny pożar z 1993 r. strawił niemal całą budowlę, ale dzięki pomocy księży marianów z całego świata, a także parafian, udało się postawić nowy klasztor i kościół.

  Parafia w Puszczy Mariańskiej była ostatnią parafią z dekanatu wiskickiego na drodze peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji łowickiej. W sobotę 17 września rozpocznie się nawiedzenie w dekanacie mszczonowskim. Po południu obraz dotrze do parafii w Korabiewicach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół