915 lat po śmierci pustelnika św. Brunona Kartuza pierwsze wieczyste śluby pustelnicze złożył kapłan diecezji łowickiej ks. Leszek Niewiadomski.
W zaproszeniu na uroczystość bp Andrzej F. Dziuba napisał: „Jako wierni Diecezji Łowickiej mamy tę łaskę, że jeden z naszych kapłanów, ksiądz Leszek Niewiadomski, odkrył w sobie powołanie do bycia pustelnikiem. Mieszka on w Eremie Maryi „Brama Nieba” w Chrustach koło Rawy Mazowieckiej. Kilka lat temu złożył czasowe śluby pustelnicze. Odsunął się od świata, wybrał drogę milczenia, oddał się modlitwie i pokucie. Praktykuje ewangeliczne rady czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Żyje według zaaprobowanej przez Kościół Reguły pustelniczej”.
W dokonanym uroczyście obrzędzie konsekracji, która odbyła się w sobotni wieczór 1 października w katedrze łowickiej, uczestniczyli: bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, biskup senior Alojzy Orszulik, kapłani, siostry zakonne z różnych zgromadzeń, rodzina, przyjaciele, duchowe córki i synowie pustelnika i rzesza wiernych. Wszyscy, którzy przybyli na uroczystość, uczynili to nie po to, by zobaczyć wziąć udział w kościelnym „newsie”, (ojciec Leszek jest pierwszym w Polsce pustelnikiem diecezjalnym), ale by dziękować Bogu za dar jego powołania, którego owoców wielu obecnych doświadczyło w swoim życiu.
Uroczystej Eucharystii, podczas której ks. Leszek złożył śluby wieczyste, przewodniczył i słowo Boże wygłosił ordynariusz diecezji. Przed homilią pustelnik został publicznie zapytany, o co prosi Święty Kościół. Odpowiadając, wyznał: – Proszę o miłosierdzie Boże i łaskę złożenia profesji wieczystej w życiu pustelniczym. Pragnę zgodnie z regułą zatwierdzoną przez waszą świątobliwość (regułę zatwierdził bp Andrzej F. Dziuba) biskupa naszej diecezji służyć przez całe życie Bogu i Kościołowi, jako konsekrowany pustelnik diecezjalny – mówił ks. Leszek.
W homilii bp Dziuba podkreślił, że dziś Kościół łowicki przeżywa radość z konsekracji pustelniczej, a więc drogi Kościoła, w Kościele i pod przewodem Kościoła. – Ta droga ubogaca w naszej diecezji indywidualne drogi konsekracyjne, bo radujemy się wdowami, dziewicami konsekrowanymi, a dziś chcemy się radować pustelnikiem konsekrowanym. Oto jak słyszeliśmy rozpoczyna się w ślubach wieczystych droga radykalnego odosobnienia od świata, droga samotności, droga modlitwy, postu, a może i droga cierpienia. Pustelnik ma być dla świata szczególnym znakiem, który przemawia nie słowami, ale przemawia drogą swojego powołania, swojego życia – mówił ordynariusz.
Złożenie ślubów wieczystych nastąpiło po homilii i było poprzedzone kolejnym dialogiem pasterza z pustelnikiem, po którym została odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Ksiądz Leszek modlił się nią, leżąc krzyżem. Po zakończonym obrzędzie pustelnik otrzymał drewniany krzyż.
Ksiądz Leszek Niewiadomski urodził się 16 marca 1970 r. w Rawie Mazowieckiej. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1995 r. w Łowiczu z rąk bp. Alojzego Orszulika. Jest doktorem filozofii. Przez wiele lat jako kapłan cieszył się estymą wśród kleryków (był wykładowcą w WSD w Łowiczu) i księży, dla których był nie tylko kompetentnym znawcą antropologii współczesnej, ale także autorytetem, w którym za słowami idzie konkretne życie, własne postawy, własne wybory. Wieczysta profesja ks. Leszka, jak podkreślił biskup, jest pięknym darem dla diecezji w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia i w 1050. rocznicę chrztu Polski.
Więcej o uroczystości w 41. numerze papierowego wydania „Gościa Łowickiego”.