• facebook
 • rss
 • Czyste serca dla Maryi

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 08.10.2016 11:20

  Barwną procesją, kwiatami i żarliwą modlitwą witali parafianie z Lubochni Matkę Bożą.

  7 października dla lubocheńskich parafian zapisał się w wyjątkowy sposób. Podwójnie uczcili Maryję, przypadło bowiem wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, ponadto ich świątynia stała się małą Jasną Górą, gdyż gościła obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzający diecezję łowicką.

  Wierni przygotowywali się do powitania ikony jasnogórskiej przez misje. Widać było, że przeżyli je szczególnie. Troskę o duchowe przeżycie połączyli z wymiarem materialnym. Założyli odświętne stroje, w tym wiele osób barwne wełniaki, z których słynie region. Liczne chorągwie i feretrony niesione były na początku orszaku. Młodsze dzieci niosły lilie, starsze i dorośli - białe róże, które symbolizowały czystość serc. Kwiaty złożyli później przed obrazem Matki Bożej, umieszczonym na tronie w kościele.

  Uroczystości powitalnej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Razem ks. Tomaszem Bojanowskim, proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lubochni, poprowadzili procesję do parafialnej świątyni i koncelebrowali Mszę św.

  Obraz nieśli mężczyźni ubrani w sukmany, nauczycielki, dziewczęta w strojach ludowych i strażacy. Słowa powitania wygłosili proboszcz Bojanowski, wójt Lubochni Tadeusz Józwik, przedstawiciele rodziców, młodzieży i dzieci.

  Pod koniec Mszy św. ks. Bojanowski podziękował swoim parafianom za liczne uczestnictwo w misjach i podczas powitania obrazu Matki Bożej. - Ufam, że przez nawiedzenie wiele dobra się zrodzi w naszych parafii i rodzinach, i będziemy mogli się nim dzielić, żeby było go jeszcze więcej - mówił proboszcz. Z uznaniem o postawie wiernych wypowiedzieli się bp Osial i prowadzący misje franciszkanin.

  Ikonę jasnogórską parafianie adorowali całą noc. O północy sprawowana była pasterka w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Dziś po południu obraz zostanie przewieziony do parafii w Budziszewicach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół