• facebook
 • rss
 • "Jestem" dla Chrystusa

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 09.10.2016 23:40

  W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu bp Wojciech Osial promował na lektorów 47 ministrantów.

  Ceremonia odbyła się w niedzielę 9 października podczas Mszy św. w kaplicy seminaryjnej. W Eucharystii uczestniczyli krewni i znajomi nowych lektorów. Byli też kapłani z parafii, z których się wywodzą, i księża, którzy przygotowali młodych mężczyzn do pełnienia posługi lektorskiej.

  Ostatnie szlify formacji nadali lektorom alumni WSD w Łowiczu. Klerycy przeprowadzili w wakacje rekolekcje dla dwóch grup kandydatów z diecezji łowickiej. Zakończyły się one egzaminem z liturgiki, fonetyki, śpiewu i znajomości Pisma Świętego. Nad całością czuwał ks. Piotr Kaczmarek, wicerektor seminarium.

  Po przedstawieniu kandydatów na lektorów każdy z nich wypowiedział słowo: "Jestem", symbolizujące gotowość służenia Chrystusowi. Następnie biskup poświęcił białe alby - strój, który lektorzy będą zakładać, gdy będą służyć przy ołtarzu. Po błogosławieństwie każdy z lektorów położył dłonie na księdze Pisma Świętego trzymanej przez biskupa i ucałował ją po słowach celebransa: "Przyjmij księgę Pisma Świętego, otaczaj ją szacunkiem i wiernie przekazuj słowo objawione ku chwale Boga i pożytkowi wiernych". Dopełnieniem obrzędu była przysięga złożona przez lektorów.

  Uroczystość była wyjątkowa również dla bp. Osiala. Od przyjęcia sakry biskupiej w lutym bieżącego roku po raz pierwszy udzielał promocji lektorskiej.

  Za tydzień, w niedzielę 16 października, promocji drugiej grupie kandydatów udzieli ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół