• facebook
 • rss
 • Obóz i dwa znaki

  Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

  dodane 12.11.2016 11:12

  50-osobowa grupa wiernych z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej wczesnym rankiem wyruszyła do Niemiec, by tam oddać hołd dawnemu proboszczowi ks. Wacławowi Zienkowskiemu, który został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.

  Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawuje ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii, wspierany przez s. Janinę. Rawianie chcą oddać hołd swojemu dawnemu dziekanowi i proboszczowi, który w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP pracował od maja 1932 do czerwca 1940 r.

  Ks. Wacław był człowiekiem niezwykle skromnym, pracowitym i pobożnym. Podczas swojej pracy duszpasterskiej zawsze pomagał biednym rodzinom, głodnym dzieciom. Zapamiętany został jako doskonały gospodarz i duszpasterz. W czasie okupacji był związany z AK. Angażował się także w tajne nauczanie i pomoc w organizacji ucieczki z obozu jenieckiego, który Niemcy założyli w Rawie Mazowieckiej w 1939 roku. Zatrzymany i aresztowany w 1940 roku podczas powrotu z kościoła na plebanię, został wywieziony do obozu w Sachsenhausen, w którym wkrótce został zamordowany.

  14 września br. do parafii w Rawie zadzwonił przedstawiciel niemieckiej Polonii z informacją, że udało się odnaleźć grób rawskiego kapłana. Wiadomość ta zaskoczyła obecnego proboszcza i parafian. Nikt bowiem nie przypuszczał, że uda się odnaleźć szczątki ks. Zienkowskiego.

  Na cmentarzu, na którym zostały znalezione ciała więźniów, w tym także ks. Wacława, 13 listopada zostanie odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych. Rawscy wierni udają się tam z pielgrzymką, by uczestniczyć w Eucharystii.

  Po drodze do Berlina pielgrzymi na krótką modlitwę zatrzymali się w sanktuarium w Świnicach Warckich, miejscu urodzenia i chrztu św. siostry Faustyny Kowalskiej. Nawiedzanie świątyni związane było z obchodzonym w Kościele Rokiem Miłosierdzia.

  Drugim miejscem, które nawiedzili pątnicy, była archikatedra gnieźnieńska. Postój i modlitwa w tym miejscu odbyły się z racji 1050. rocznicy chrztu Polski.

  - Historia ks. Zienkowskiego zaczęła się od chrztu, dlatego i my zaczęliśmy nasze pielgrzymowanie od Gniezna - mówi ks. Karp. - Ponieważ nasza świątynia jest kościołem stacyjnym, w którym znajduje się Brama Miłosierdzia, dlatego nie mogło zabraknąć miejsca urodzenia i chrztu św. s. Faustyny. Te dwa znaki - Boże miłosierdzie i chrzest - przez cały czas będą nam towarzyszyć w pielgrzymowaniu - dodał ks. proboszcz.

  Pierwszego dnia pielgrzymki jej uczestnicy zwiedzą niemiecki obóz koncentracyjny Sachsenhausen, założony w lipcu 1936 roku. W programie są także Msza św. w Polskiej Misji Katolickiej oraz nocne zwiedzanie autokarem Berlina.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół