• facebook
 • rss
 • Na skalę światową

  nmk

  dodane 02.12.2016 23:25

  W Żyrardowie otwarto nowoczesną instalację suszenia osadów ściekowych. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie z zakresu gospodarki odpadami.

  Otwarcia dokonali Wojciech Jasiński, prezydent Żyrardowa, Hanna Bieżuńska, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Żyrardowie, oraz Lidia Bezeg. wiceprezes Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o., firmy będącej liderem konsorcjum, które wybudowało kompleks.

  Suszarnia osadów w Żyrardowie wraz z obiektami i urządzeniami technologicznie powiązanymi zajmuje część nieruchomości gruntowej znajdującej się na terenie oczyszczalni ścieków PGK przy ul. Czystej 5.

  Budowa suszarni osadów w Żyrardowie ma na celu zmniejszenie ilości i objętości wytwarzanego komunalnego osadu ściekowego jako odpadu wytwarzanego w procesie oczyszczania ścieków. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

  Suszarnia  została zrealizowana w ramach projektu "Gospodarka Wodno-Ściekowa w mieście Żyrardów - Etap II", który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Budowa suszarni osadów kosztowała nieco ponad 12,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło ok. 5,6 mln zł. Inwestycja  jest najwyższej klasy tego rodzaju przedsięwzięciem na skalę ogólnopolską, a nawet światową.

  Lokalizacja suszarni ściśle wynika z jej technologicznego powiązania z obiektami i urządzeniami oczyszczalni ścieków, a w szczególności z powiązania ze stacją odwadniania komunalnych osadów ściekowych.

  Sterowanie i monitorowanie instalacji odbywa się za pomocą sterownika programowalnego. Podczas pracy instalacji, programowalne urządzenia sterujące kontrolują i monitorują odpowiednie dane. Instalacja wyposażona jest w kamery i wyświetlacz pokazujący mieszankę osadu odwodnionego z wysuszonym, miejsce podawania sadu na taśmę oraz osad na wylocie z taśmy po procesie suszenia. Sucha masa w produkcie końcowym procesu jest kontrolowana poprzez wykonywanie ciągłych pomiarów.

  Suszenie osadu pozwala m.in. na daleko idącą redukcję masy i objętości osadów oraz uzyskanie paliwa o dużej wartości opałowej. Pozwala, w zależności od wybranej metody suszenia i uzyskania stopnia wysuszenia, na wytworzenie produktu nadającego się do składowania i transportu

    Instalacja znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Czystej
  Archiwum UM w Żyrardowie

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ŻYRARDÓW

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół