• facebook
 • rss
 • Guzik papieża i kula armatnia

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 04.12.2016 21:15

  Nowa wystawa Muzeum w Łowiczu. Wśród eksponatów znajdują się guziki św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz kule armatnie z zamku arcybiskupów gnieźnieńskich.

  Do 29 stycznia 2017 r. w łowickim muzeum obejrzeć będzie można zbiory miejscowych kolekcjonerów. To pierwsza wspólna prezentacja ich kolekcji w Łowiczu, a w zasadzie niewielkiej części, gdyż nie sposób pomieścić w sali wystawowej całości zebranych przez nich przedmiotów.

  Od sierpnia do października wystawa była prezentowana w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości. Współpraca między oboma miastami w dziedzinie kultury układa się znakomicie, gdyż w zeszłym roku w łowickim muzeum swoje kolekcje przedstawił Skierniewicki Klub Kolekcjonera działający przy RATP.

  W niedzielę 4 grudnia na wernisaż wystawy "Tropem łowickich kolekcji" przybyli m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Kolekcjonerzy chętnie opowiadali o swoich zbiorach.

  Nie zabrakło akcentów religijnych. Cenne eksponaty przekazał na wystawę Jacek Rutkowski, twórca Muzeum Guzików. Są to guziki św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

  Pamiątki związane z Łowicką Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę przedstawił Jacek Rybus, natomiast część kolekcji obrazków świętych - ks. Stanisław Majkut, kustosz skarbca katedry łowickiej.

  Ponadto wystawa obejmuje m.in. lokalne wydawnictwa, w tym przedwojenną prasę i pocztówki, kule armatnie wydobyte z ruin zamku łowickiego, niegdyś rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich, monety, porcelanowe figurki kaczek, końskie munsztuki i ostrogi, pamiątki sportowe, etykiety oraz unikatowe skamieniałości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół