• facebook
 • rss
 • Złoty symbol

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 05.02.2017 21:10

  W Łowiczu podczas Mszy św. w intencji kobiet zmagających z nowotworem piersi nastąpiło przekazanie statuetki przechodniej im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę.

  W niedzielę 5 lutego w kościele św. Leonarda i św. Małgorzaty w Łowiczu sprawowana była Eucharystia w intencji członkiń Stowarzyszenia „Łowicki Klub Amazonek”. Tego dnia przypadło również wspomnienie św. Agaty, patronki wszystkich Amazonek.

  Msza św. była ukoronowaniem wyjątkowego okresu dla łowickiego stowarzyszenia. Przez 2 tygodnie było w posiadaniu statuetki przechodniej im. Anny Stefańczyk. To złota odznaka w kształcie łuku ze strzałą, którą uhonorowano A. Stefańczyk, inicjatorkę Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Istnieje zwyczaj przekazywania jej między poszczególnymi kołami unii wojewódzkich Amazonek.

  1 października ub. roku podczas XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę otrzymała ją Unia Łódzka. Do Łowicza statuetka trafiła ze Skierniewic. Pod koniec sprawowanej dzisiaj Mszy św. została przekazana kołu Amazonek w Kutnie.

  Eucharystię sprawował ks. Sebastian Antosik, wikariusz parafii katedralnej. - Pan Bóg nie mógł dać wam większego prezentu niż dzisiejsza liturgia Bożego Słowa, bardzo piękna i bardzo wymowna. Ukazuje waszą postawę. To, co wynika z waszego posłannictwa - mówił ks. Antosik.

  Obecne były szefowe stowarzyszeń Amazonek z Łodzi - Ewa Maciejewska, Łowicza - Jadwiga Koza, Skierniewic - Danuta Żakieta i Kutna - Dorota Pasińska-Swendrowska. - Dla członkiń 13 klubów naszej Unii Łódzkiej przekazanie tej statuetki to ogromne wyróżnienie. Od 9 lat, kiedy ten złoty łuk przekazywany jest z klubu do klubu, zauważono w Polsce nasze istnienie. Jest to symbol łączący nas wszystkie, potrzebujące wsparcia, dobrego słowa i kogoś kto przeprowadzi przez chorobę - mówiła E. Maciejewska.

  Jadwiga Koza, prezes łowickiego klubu, przytoczyła genezę powstania ruchu Amazonek i statuetki przechodniej oraz historię funkcjonowania grupy samopomocowej kobiet po chorobie nowotworowej piersi w Łowiczu. Początki klubu sięgają 2004 roku, gdy grupa zaczęła funkcjonować przy parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Rok później przekształciła się w stowarzyszenie.

  Modlono się również za zmarłe łowickie Amazonki. W procesji na wejście przyniesiono zapalone świece, na których napisane były ich imiona i nazwiska.

  W Mszy św. uczestniczył również burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół