• facebook
 • rss
 • Godna wszelkich tytułów i czci

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 14.03.2017 12:55

  Trwa nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejną parafią, która ugościła Królową Polski, była wspólnota w Pilawicach pw. Matki Bożej Miłosierdzia.

  W procesji powitalnej 13 marca parafianie nieśli feretrony i chorągwie. Bielanki, mimo że jeszcze nie ma wiosny, sypały na drogę płatki kwiatów. Godnie prezentowali się strażacy, którzy defiladowym krokiem maszerowali ze sztandarami.

  Uroczystości przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Razem z proboszczem ks. Marcinem Rutkowskim ucałowali ramy obrazu na znak czci. Następnie ramiona ikonę wzięli strażacy, delegacje rodziców, młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

  - Witamy Cię szczególnie jako naszą Matkę - Matkę Miłosierdzia, bo pod tym wezwaniem modlimy się do Ciebie w naszej świątyni. Jak mówił św. Bernard z Clairvaux, choć jesteś godna wszelkich tytułów i czci, my najbardziej podziwiamy i przyzywamy Twego miłosierdzia - mówił ks. Rutkowski w świątyni. Zapewnił, że parafianie godnie przygotowali się na ten dzień m.in. przez misje, które poprowadził o. Marek Kudach SP, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w Krakowie.

  Wzruszające słowa powitania wygłosili także przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci. Na to niezwykłe wydarzenie przybyli księża z dekanatu oraz dwaj pallotyni - ks. Tadeusz Rykaczewski SAC i ks. Stanisław Barcikowski SAC, którzy wywodzą się z młodej, bo liczącej 32 lata, pilawickiej parafii.

  Pojawił się także wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. Dzień wcześniej uczestniczył w podobnej uroczystości w Mikołajewie. Obie parafie obejmują miejscowości wchodzące w skład jego gminy. - Nie było jeszcze takiego wydarzenia na tej ziemi. Nie mogło mnie więc zabraknąć. Wspaniale, że wizyta Matki Bożej łączy pokolenia mieszkańców. To budujący widok, gdy obok starszych są dzieci - mówi wójt Orliński.

  Głównym celebransem Eucharystii był bp Zawitkowski. W homilii przypomniał wiernym, że losy Polski nieodłącznie związane z Matką Bożą, pod której opiekę uciekali się Polacy w trudnych chwilach i nigdy tej opieki nie zostali pozbawieni.

  Po Mszy św. rozpoczęło się nocne czuwanie z Pasterką Maryjną, odprawioną w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Dziś po południu wierni pożegnają ikonę. Oczekują już na nią parafianie z Brochowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół