W uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja łowicka obchodziła srebrny jubileusz swojego istnienia. W centrum obchodów znalazła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. On też wygłosił homilię.
Wraz z ordynariuszem modlili się biskup senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy, oraz rzesza kapłanów i sióstr zakonnych. Wśród przybyłych na srebrny jubileusz byli Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który z okazji jubileuszu wręczył diecezji, a także biskupom Andrzejowi F. Dziubie, Alojzemu Orszulikowi i Józefowi Zawitkowskiemu medale "Pro Masovia". W Eucharystii uczestniczyli także posłowie, prezydenci i burmistrzowie miast diecezji, przedstawiciele różnych wspólnot, stowarzyszeń i parafii. Nie zabrakło przełożonych WSD w Łowiczu z alumnami, Konfraterni św. Wiktorii, kapłanów seniorów, a także wdów konsekrowanych.
Licznie zgromadzeni wierni na wstępie Eucharystii wysłuchali treści dekretu o utworzeniu diecezji łowickiej z 25 marca 1992 r., który odczytał ks. prał. Stanisław Plichta, kanclerz Kurii Diecezjalnej Łowickiej.
Papież św. Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" w ramach reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce utworzył - wśród 13 nowo powołanych - diecezję łowicką. W jej skład, obok dawnego Księstwa Łowickiego, weszły: ziemia sochaczewska, ziemia rawska i ziemia kutnowska. Główny trzon diecezji stanowią parafie znajdujące się w zachodniej części byłej archidiecezji warszawskiej; do nich w ramach reorganizacji zostały dołączone parafie z diecezji łódzkiej i płockiej. Stolicą diecezji został Łowicz, miasto związane z Kościołem szczególnie poprzez fakt rezydowania w nim przez kilkaset lat arcybiskupów gnieźnieńskich - prymasów Polski. 12 z nich spoczęło w podziemiach kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Patronem diecezji zostali bł. Honorat Koźmiński i św. Wiktoria. Pierwszym biskupem ordynariuszem został bp Orszulik.
Eucharystię koncelebrował pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
- Oto piękny Kościół łowicki gromadzi się dzisiaj w bazylice katedralnej, aby w duchu wiary przeżywać srebrny jubileusz diecezji - mówił na wstępie Eucharystii bp Dziuba. - Stajemy w blasku historii tego dostojnego miejsca, przywołujemy jako świadków naszej uroczystości oczekujących tutaj zmartwychwstania 12 prymasów Polski, przywołujemy królów i hetmanów, którzy tutaj prosili o pomyślność Rzeczypospolitej i wszystkich jej mieszkańców. Przywołujemy ludzi prostych, ale przepięknej i głębokiej wiary. Przywołujemy całą historię, która jest dla nas żywym znakiem naszej tożsamości, jest wspaniałym korzeniem naszego srebrnego jubileuszu. Pochylając się nad przeszłością, tą bardzo odległą, dzisiaj szczególnie przywołujemy tę przeszłość bardzo bliską, którą wielu z nas tutaj obecnych współtworzyło. Przywołujemy wszystkie znaki, które sprawiają, że srebro naszego jubileuszu jest godne i piękne, jest czyste i szlachetne, jest przede wszystkim przepełnione wdzięcznością ku Bogu i ludziom - mówił ordynariusz.
Podczas Mszy św. zostały poświęcone kielich i patena - dar bp. Dziuby dla katedry łowickiej. Dziękując za 25 lat diecezji, na zakończenie Eucharystii odśpiewano radosne "Te Deum". Jak przystało na jubileusz, nie mogło zabraknąć życzeń, gratulacji i podziękowań. Z okazji święta diecezji list nadesłał Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP. Głos zabrali także obecni marszałkowie i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.
Wśród przybyłych gości byli marszałkowie województw łódzkiego i mazowieckiego
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Warto wspomnieć, że obchody srebrnego jubileuszu rozpoczęły się już w piątek 24 marca w Muzeum w Łowiczu. Wtedy to nastąpiło otwarcie wystawy "Pamiątki XXV-lecia Diecezji Łowickiej". Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. bulla Ojca Świętego Jana Pawła II z 25 marca 1992 r. ustanawiająca diecezję łowicką, bulle nominacyjne biskupów łowickich i tryptyk medalowy upamiętniający pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Łowicza 14 czerwca 1999 r. Wystawa czynna będzie do 2 kwietnia.
Trzydniowe obchody zakończy niedzielny koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej oraz Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki".