• facebook
 • rss
 • Maturzyści na Jasnej Górze

  Magdalena Gorożankin

  dodane 09.04.2017 08:31

  8 kwietnia w Częstochowie ponad 2 tys. młodych osób z diecezji łowickiej, stojąc u progu matury, zawierzyło Maryi swoje życie, sukcesy i przyszłość.

  W pielgrzymce maturzystów uczestniczyli uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji łowickiej oraz katecheci. Spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęło się nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

  W programie była także Msza św. w kaplicy cudownego obrazu oraz konferencja ks. dr. hab. Roberta Skrzypczaka, duszpasterza akademickiego UKSW w Warszawie.

  Za miesiąc będą zdawać egzamin dojrzałości, który w dużej mierze będzie decydował o ich dalszych losach edukacyjnych i życiu. Dlatego, oprócz wysiłku intelektualnego, nauki i przygotowań, postanowili powierzyć swoją przyszłość Maryi.

  Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, młodzież zgromadzona w sali o. Kordeckiego wysłuchała ciekawej konferencji na temat życia, miłości, sakramentu małżeństwa, świętości i dojrzałości.

  - We wszystkim, co robimy potrzebujemy Światła. Dziś, kiedy panuje moda na „związki partnerskie”, ludzie zawierają małżeństwa z założeniem, że zawsze można wziąć rozwód, boją się obrączki czy koloratki ciężko jest znaleźć autorytet. Jednak jeśli tu jesteście, to znaczy, że szukacie go. Szukacie Światła, którego wam potrzeba - mówił ks. Skrzypczak.

  - Od jakiegoś czasu, Kościół koncentruje się na dążeniu do świętości w małżeństwie. Nam wydaje się, że świętym może zostać tylko ksiądz, zakonnik, ktoś, kto poświęca swoje życie Bogu. To nieprawda. Mamy przykłady świętych małżeństw, chociażby Quatrocci. Najważniejsza jest ofiarność. W małżeństwie trzeba ofiarować siebie drugiej osobie. Dbać o swoją, ale i jej świętość - mówił prelegent 

  Po wykładzie, młodzież chętnie zadawała pytania biskupom diecezji łowickiej, bp. Andrzejowi F. Dziubie i bp. Wojciechowi Osialowi, a także ks. Skrzypczakowi. Żadne pytanie nie zostało bez odpowiedzi.

  Podczas Eucharystii w kaplicy cudownego obrazu, oczy maturzystów zwrócone były w wizerunek Matki. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Oto Matka Twoja”, które jest też hasłem peregrynacji wizerunku Madonny po parafiach diecezji.

  Słowo do młodzieży skierował bp Dziuba, który zachęcał do powierzania się Matce każdego dnia. W odpowiedzi na zaproszenie, maturzyści odmówili akt zawierzenia.

  O oprawę muzyczną Mszy św., Drogi Krzyżowej i animację młodych zadbali alumni WSD w Łowiczu, wspomagani przez młodzież.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół