• facebook
 • rss
 • Kwiaty dla Nauczycielki

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 20.04.2017 13:31

  Pani Jasnogórska nawiedza ziemię kutnowską. Już napis: "Witamy Ciebie, Matko" nad wejściem do strzegocińskiej świątyni świadczył, że wierni czekali na odwiedziny Czarnej Madonny z utęsknieniem.

  Przed rozpoczęciem procesji powitalnej bp Wojciech Osial poświęcił krzyż misyjny przy kościele. Dla następnych pokoleń parafian będzie świadkiem wydarzenia, dla obecnego - symbolem duchowych przygotowań do nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

  Ten dotarł do parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Strzegocinie w środę 19 kwietnia, a więc w czasie oktawy świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanocna radość została wzmocniona przez przybycie Bożej Rodzicielki. Jej jasnogórski wizerunek widnieje w głównym ołtarzu świątyni, ale na czas nawiedzenia został zasłonięty, ustąpił ikonie, która przemierza tysiące kilometrów po całej Polsce.

  Silny wiatr wyrywał mężczyznom drzewce chorągwi z rąk, mimo to dzielnie kroczyli na czele procesji. Panie z koła Żywego Różańca niosły też duży różaniec. W tłumie wyróżniały się dzieci z białymi różami i tulipanami, które zostały złożone przed obrazem, gdy ten został wniesiony do kościoła. W procesji na ramionach ikonę niosły delegacje mężczyzn, kobiet, młodzieży i strażaków. Zanim to nastąpiło, ramy obrazu na znak czci i szacunku ucałowali bp Osial i ks. Zbigniew Strzałkowski, proboszcz parafii.

  Już w świątyni ks. Strzałkowski i przedstawiciele parafii powitali Jasnogórską Panią w swojej wspólnocie. W imieniu dzieci uczynili to uczniowie Szkoły Podstawowej w Kterach.

  W homilii bp Osial wskazał na Matkę Bożą jako Tę, która jest naszym wzorem. - Maryja uczy nas modlitwy jako trwania, otwierania się na Ducha Świętego. Tu nie chodzi o jakiś jednorazowy akt. O wypowiadanie jakichś słów. Tu chodzi o pewną tęsknotę za Panem Bogiem. Jeśli będzie tęsknota, będziesz się modlić. Jeśli nie masz tęsknoty za Panem Bogiem, to i modlitwa przychodzi ciężko. I Maryja tego nas uczy. Pewnej ciągłości w modlitwie. Nie wystarczy w chwili tragedii prosić o cud. O cud trzeba prosić każdego dnia. Chodzi o nawiązanie więzi z Panem Bogiem - mówił biskup. Podkreślił, że hasło nawiedzenia diecezji łowickiej: "Oto Matka twoja" dotyczy każdego z nas. Napis o tej treści zawisł nad ołtarzem i towarzyszył całej uroczystości w Strzegocinie.

  Dziś po południu po Mszy św. na pożegnanie ikona zostanie przewieziona do sąsiedniej parafii w Witoni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół