• facebook
 • rss
 • Otwarte serca dla Maryi

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 09.05.2017 12:41

  Ikona jasnogórska dotarła do parafii pw. św. Wojciecha w Dąbrowicach. Wierni gorliwie przygotowali się do spotkania z Czarną Madonną. Zgotowali jej królewskie powitanie.

  Poprzednie nawiedzenie parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej miało miejsce w Środę Popielcową 19 lutego 1958 roku. Do drugiego spotkania z Panią Jasnogórską proboszcz ks. Zbigniew Świsłowski przygotowywał się z wiernym już od rekolekcji adwentowych, które wprowadzały w tematykę nawiedzenia. W każdą niedzielę po Mszach św. odmawiany był Różaniec, aby nawiedzenie przyniosło owoce. Także rekolekcje wielkopostne miały charakter maryjny. W każdą środę odprawiano Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ostatnim tygodniu prowadzone były misje święte. Ich zwieńczeniem było przybycie ikony jasnogórskiej. Powitanie obrazu odbyło się 8 maja. Na miejsce spotkania przy ratuszu wyruszyła liczna procesja z kościoła. Wierni nieśli chorągwie i feretrony, strażacy - swoje sztandary. Cała trasa przemarszu był przystrojona. To były oznaki tego, że przybywa długo oczekiwany Gość.

  Procesji i całej uroczystości powitania przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Znamienne, gdy biskup i proboszcz Świsłowski ucałowali ramy ikony na powitanie, deszcz, który dawał się we znaki, zelżał, a po kilku minutach całkowicie zanikł.

  Jako pierwsi na ramiona obraz wzięli strażacy. Przekazali go ojcom, którzy ruszyli z ikoną w procesji. Następnie obraz niosły matki, potem młodzież, nauczyciele, ministranci i na koniec ponownie strażacy.

  W kościele jako pierwszy Matkę powitał proboszcz dąbrowickiej parafii. - Jasnogórska Pani, witamy Cię wśród nas. Przez Ciebie zapraszamy Twojego Syna do naszego życia i wołamy do niego: "Króluj nam, Chryste!". To zaproszenie składamy tu, w naszym parafialnym wieczerniku. Dziś, o Matko, patrzymy w Twoje pełne zatroskania oblicze. Ty wiesz, co nas boli, znasz nasze cierpienia, przewinienia, ale i mocne postanowienie i pragnienie poprawy. Prosimy Cię, Maryjo, wstawiaj się za nami u swego Syna, pomóż nam, byśmy pośród trudności naszego życia zawsze chcieli i chętnie pełnili wolę Jezusa. Otwieramy swoje serca przed Tobą i gorąco Cię pozdrawiamy w naszej świątyni jako Matkę i Królową Polski. Pragniemy powierzyć się Twojej opiece. Chcemy oddać Ci naszą parafię, nasze osobiste i rodzinne sprawy - mówił ks. Świsłowski.

  Maryję powitali także przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci oraz wójt gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska. Podczas ceremonii powitania, jak i Mszy św. strażacy cały czas pełnili wartę przy obrazie.

  W homilii bp Dziuba nawiązał do historii parafii i Dąbrowic, niegdyś miasta królewskiego. Przypomniał też postać bł. ks. Wojciecha Nierychlewskiego CSMA. Ten duchowny katolicki, michalita, urodził się w Dąbrowicach. Zginął męczeńską śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz w 1942 roku.

  Ordynariusz podkreślił sens powtórnego nawiedzenia parafii przez obraz MB Częstochowskiej. - To jest ta sam ikona, ale już inna, bo "omodlona" przez miliony wierzących ludzi. Na przestrzeni minionych lat nawiedziła ogromną liczbę świątyń. My nie wierzymy w obraz. Ale obraz przyjmujemy jako dar, który pomaga nam w spotkaniu z żywą Matką Chrystusa - mówił biskup.

  Pod koniec Mszy św. bp Dziuba poświęcił obraz MB Częstochowskiej, który niebawem zacznie nawiedzać poszczególne domy parafii.

  Przy obrazie peregrynującym po całej Polsce wierni czuwali całą noc. Dziś po południu pożegnają swoją Panią. Ikona zostanie przewieziona do parafii w Dzierzbicach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół