• facebook
 • rss
 • Z międzykontynentalną obsadą

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 05.07.2017 08:30

  W łowickiej bazylice katedralnej zainaugurowano XXIX Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" 2017. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek wakacji.

  Jako pierwszy wystąpił prof. Wiktor Łyjak, kierownik artystyczny wydarzenia. Organiście towarzyszyła sopranistka Magdalena Witczak, solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zebrani w katedrze usłyszeli utwory Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Giuseppe Verdiego, Antonia Vivaldiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

  - Ta muzyka jest wieczna i piękna. Ta muzyka ma swoją wartość. Jest żywa, bo trafia do żywego odbiorcy. Jeżeli byłaby odtwarzana, to byłaby w jakimś stopniu sztuczna - mówił prof. Łyjak, dziękując po koncercie publiczności. Podkreślił, że tegoroczny cykl, ze względu na obsadę, jest międzykontynentalny.

  W przyszły wtorek 11 lipca na organach zagra Sergio Militello z Watykanu. Natomiast w kolejne wtorki zaprezentują się organiści Zygmunt Strzęp (Niemcy), Colin Andrews (USA), Krzysztof Marosek z Krzysztofem Jakowiczem (skrzypce), Karol Gołębiowski z Romualdem Gołębiowskim (klarnet, saksofon altowy), Zsuzsa Elekes (Węgry), Maija Lehtonen (Finlandia) i na koniec Bogdan Narloch z Romanem Gryniem (trąbka).

  Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o 19.30. Dzień później ci sami artyści w tym samym repertuarze wystąpią w warszawskim kościele oo. franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej.

  Organizatorem koncertów jest Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w Łowiczu wspólnie z Łowickim Ośrodkiem Kultury przy finansowym wsparciu władz miasta. Patronat honorowy nad łowickim cyklem objął ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół