• facebook
 • rss
 • Akt potwierdzony podpisem

  Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

  dodane 09.09.2017 02:18

  W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, we wszystkich parafiach diecezji, a także w rodzinach odnowiony został Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

  Do zawierzenia Matce Bożej, z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich, zachęcili biskupi 6 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przebywając w „Polskiej Fatimie” odnowili Akt poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

  Czerwcowy akt poświęcenia był odnowieniem Aktu, którego polski episkopat dokonał 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie.

  W wielu parafiach odnowienie aktu miało specjalną oprawę. W domaniewickim sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Pięknej Miłości, w którym tego dnia obchodzony był odpust Akt odczytał na zakończenie Eucharystii bp. Andrzej F. Dziuba.

  O niezwykłą oprawę zadbał w parafii Miłosierdzia Bożego na Zadębiu ks. Jan Rawa. Uroczyste zawierzenie parafii i rodzin dokonało się na dodatkowej Mszy św. o godzinie 20. 

  Zawierzenie nastąpiło po Komunii Świętej. Poprzedziło go odśpiewanie hymnu Maryi Magnificat i poświęcenie obrazu Matki Bożej Niosącej Ducha, który zostanie powieszony w salce parafialnej. Przed figurą Matki Bożej wierni za ks. proboszczem powtórzyli cały Akt.

  Pamiątką dokonanego zawierzenia było zawieszenie w świątyni tekstu uroczystego oddania. Zanim tablica została umieszczona przy Ołtarzu Matki Bożej, na jej wewnętrznej stronie swoje podpisy złożyli uczestnicy liturgii.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół