• facebook
 • rss
 • Z nadzieją i mocą Pana

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 01.10.2017 13:46

  W dorocznej pielgrzymce katechetów i nauczycieli diecezji łowickiej wzięło udział ok. 300 osób, w tym liczne grono uczniów. Celem wędrówki był kościół Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach.

  Zgodnie ze zwyczajem, pielgrzymki co roku przebiegają inną trasą. Tym razem szlak 18. z kolei wyznaczały kościoły w Żelaznej i na skierniewickim Zadębiu. 30 września w 10-kilometrowej wędrówce wzięło udział ok. 300 osób. Niektórzy katecheci zaprosili na pątniczy szlak również swoich uczniów.

  Zawiązanie wspólnoty miało miejsce w świątyni parafii Wszystkich Świętych w Żelaznej. Miejscowy proboszcz ks. Jarosław Wypchło przedstawił historię parafii i kościoła, w którym znajduje się pochodząca prawdopodobnie z XII w. chrzcielnica.

  W drodze do pątników dołączyli biskupi łowiccy - biskup ordynariusz Andrzej F. Dziuba i biskup pomocniczy Wojciech Osial. Modlitwę i rozważania podczas drogi prowadził ks. Sławomir Sobierajski z wydziału Nauki Katechetycznej Kurii Łowickiej.

  W kościele parafii Miłosierdzia Bożego bp Dziuba przewodniczył Mszy św. Świątynia zachwyca wystrojem wnętrza stylizowanym na wzór cerkwi. Proboszcz ks. Jan Rawa wyjaśnił zebranym cel umieszczenia aż tylu ikon i witraży w stylu wschodnim. Zdaniem proboszcza, Kościół powinien oddychać dwoma płucami - wschodnim i zachodnim, o co dopominał się św. Jan Paweł II.

  Homilię wygłosił bp Osial. - Mamy za zadanie podjąć trud głoszenia, nauczania i wychowywania. Dawać z siebie wszystko, co najlepsze, z ufnością, że jest z nami Pan Bóg. Moc jest u Pana Boga. My jesteśmy tylko narzędziami - głosił.

  Po agapie przygotowanej przez miejscowych parafian pątnicy i towarzyszący im kapłani modlili się w kościele Koronką do Bożego Miłosierdzia.

  Dziękując uczestnikom, a także organizatorom, bp Dziuba zapowiedział, że przyszłoroczna pielgrzymka odbędzie się w trzecią sobotę września. - Bądźcie pełni nadziei. Nie ulegajcie często złudnym słowom, które mogą tę nadzieję zburzyć. Wszyscy jesteśmy nauczycielami, wszyscy pełnimy tę posługę: "Idźcie i nauczajcie" - nawiązał bp Dziuba do hasła tegorocznej pielgrzymki: "Idźcie i głoście". Na koniec udzielił błogosławieństwa na szczęśliwy powrót do domu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół