• facebook
 • rss
 • O tym, co ważne, w rytmie rapu

  Maria Grabowska

  dodane 22.11.2017 22:19

  Nie zmarnuj swojego życia - apelują do uczniów klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych Skierniewic RYMcerze, czyli Łukasz Bęś i Jonatan Blank.

  Na spotkaniach opowiadają o własnych, często trudnych doświadczeniach życiowych i apelują, by ich nie powielać. Nie chodzi tu tylko o hasła: "Nie pij", "Nie ćpaj", ale też "Pomyśl, kim chcesz być w życiu i do tego dąż". RYMcerze wzbudzają wśród młodzieży prawdziwy entuzjazm i zmuszają do myślenia.

  Zespół tworzą dwaj przyjaciele - Jonatan Blank (Dj Yonas) i Łukasz Bęś (Bęsiu). Współpracują ze sobą od 2008 roku. Program "Nie zmarnuj swojego życia" rozpoczęli zimą 2013 roku. W tym czasie odwiedzili ponad 400 placówek - szkół, ośrodków wychowawczych i schronisk młodzieżowych. Program realizują razem z Fundacją "Edukacja z Wartościami". Do Skierniewic zaprosiła ich Wspólnota Uwielbienia "Głos Pana", działająca przy parafii Miłosierdzia Bożego.

  - Byliśmy w tym kiedyś - mówi o swoich doświadczeniach z alkoholem i narkotykami Łukasz. - Dzisiaj  apelujemy i przestrzegamy. Trzeba nauczyć się mówić "nie". Koledzy, którzy namawiają na jednego jointa, jedno piwo, na kolejny melanż, za chwilę się rozejdą. A w jakim miejscu ty wtedy będziesz? Możesz już dzisiaj się rozwijać, inwestować w swoje pasje i zainteresowania, a nie w ludzi i rzeczy, które zniszczą ci życie.

  Ważnym przekazem grupy jest apel, by swoją przyszłość potraktować poważnie, by jak najwcześniej zadbać o swoje pasje i rozwój. - Chcemy zachęcić i zmusić do refleksji. Powiedzieć: "Nie patrz, co inni myślą o tobie. Znajdź swoje talenty, które będziesz mógł rozwijać, a one przyniosą owoce" - mówi Jonatan.

  O własnych doświadczeniach życiowych RYMcerze opowiadają też w rytmie rapu. Przez autentyczność opowieści i muzykę łatwiej trafiają do młodych ludzi. Zapraszają ich też do wspólnego rapowania, a odwagę nagradzają płytami.

  Odwiedziny skierniewickich szkół rozpoczęli w poniedziałek 20 listopada. Codziennie odwiedzają inną placówkę. Wizytę w mieście zakończą piątkowym darmowym koncertem o 18.30 w Centrum Kultury i Sztuki.

  Projekt jest objęty patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół