• facebook
 • rss
 • Nieborów i Arkadia na prestiżowej liście

  mk

  dodane 24.11.2017 09:39

  Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii zostały wpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.

  Uroczystość wręczenia dokumentów potwierdzających uznanie obiektów za Pomniki Historii odbyła się 23 listopada w pałacu prezydenckim w Warszawie. Na prestiżową listę trafiło 11 kolejnych zabytków. Wśród nich jako całość znalazły się zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i położony niedaleko ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii.

  Oba obiekty to jedne z największych atrakcji turystycznych w centralnej Polsce. Są przykładami dawnej, wiejskiej rezydencji magnackiej o charakterze reprezentacyjnym, gospodarczym i przemysłowym. Obecnie wchodzą w skład Muzeum w Nieborowie i Arkadii, które jest oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego.

  Barokowy pałac, wraz z autentycznym układem i wyposażeniem wnętrz, zbiorami sztuki, biblioteką i archiwum stanowi ewenement w skali kraju, i jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji polskiej magnaterii. Ogród w Arkadii założony w 1778 r. należy do pierwszych w Polsce, powstałych pod wpływem szkoły angielsko-chińskiej, kompozycji o cechach początkowo sentymentalnych, wzbogaconych później o elementy romantyczne.

    Świątynia Diany w ogrodzie w Arkadii
  Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

  Pomnik historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Wyróżnienie tej rangi przyznawane jest nieruchomym zabytkom o szczególnym znaczeniu dla kultury.

  Na prestiżowej liście z obiektów w naszym regionie znajdują się bazylika katedralna w Łowiczu oraz XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie, czyli zabudowa centrum tego miasta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół