Nowy numer 18/2024 Archiwum

Rawa Mazowiecka. 80. rocznica mordu na mieszkańcach przejdź do galerii

We wtorek 10 września rawianie zgromadzili się na placu między kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP a ratuszem, gdzie 80 lat temu dokonano mordu na 40 mieszkańcach miasta.

W asyście pocztów sztandarowych, służb mundurowych, strażackiej orkiestry dętej odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy. 10 września 1939 r. 23 Żydów i 17 Polaków zostało zebranych przez hitlerowców i rozstrzelanych.

Po raz pierwszy z inicjatywy ks. Bogumiła Karpa i burmistrza Rawy Mazowieckiej Piotra Irli mieszkańcy spotkali się, by uczcić pamięć tych, którzy zginęli w imię wolnej Polski. W obchody rocznicy wpisano otwarcie stałej wystawy "Rawska Via Dolorosa", przedstawiającej losy mieszkańców Rawy w latach 1939-1945, a także złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci ks. kan. Wacława Ziemkowskiego, rawskiego proboszcza aresztowanego i więzionego przez Niemców w obozie w Oranienburgu, który zginął śmiercią męczeńską za wiarę i ojczyznę.

Uroczystą Mszę św., m.in. w intencji zamordowanych mieszkańców Rawy, koncelebrowali ks. Konrad Świstak, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata, o. Zbigniew Pisiałek CP, proboszcz parafii św. Pawła od Krzyża, oraz ks. Bogumił Karp, dziekan rawski i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. - Uczestniczymy dziś we wspomnieniu cierpienia narodu. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej to czas wielkiej tragedii dla Polaków, ale i dla całego świata. I w tej tragedii staje obok człowieka Dobry Pasterz - mówił ks. Karp. - Jest takie wspomnienie, które porusza moje serce, jak w 1944 r., kiedy Warszawa została obrócona w ruiny, a powstańcy walczyli w murach katedry, w pobliskich piwnicach klasztoru sióstr sakramentek kapłan przechodził, rozgrzeszając chorych, umierających. Jest tam scena, kiedy pochyla się nad jednym z ciał przykrytych marynarką, udziela rozgrzeszenia, a potem, jakby od niechcenia, odkrywa twarz i chce spojrzeć w oczy powstańca, i widzi twarz Jezusa z figury w kaplicy Baryczkowskiej z katedry warszawskiej... Tam Chrystus leżał razem z powstańcami. Był także na placu przed naszym kościołem 10 września 1939 roku. Nigdy nie zostawił tych, którzy walczyli w imię wartości "Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówił dziekan rawski.

Po Mszy św. wierni obejrzeli nowo otwartą wystawę, a także projekcję filmu dokumentalnego, wykonanego przez Marcela Lemańskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Rawie Mazowieckiej. Na zakończenie w Centrum Spotkań i Dialogu, mieszczącym się w piwnicach kolegium jezuickiego, odbył się panel dyskusyjny, który przerodził się w chwile zadumy, wspomnień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy