Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pałac w otoczeniu ogrodów

Ponad cztery hektary ziół i roślin z gatunków uprawianych przez Radziwiłłów pojawią się do wakacji w kompleksie parkowo-pałacowym.

Powstanie też 10 nowych ogrodów. Zaprojektują je ogrodnicy, którzy zwyciężą w konkursie organizowanym przez województwo łódzkie. Jednostka ta rozpoczyna nowatorski projekt łączący kulturę z naturą i nawiązuje współpracę z Muzeum Narodowym w Warszawie. Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, podpisał porozumienie z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Instytutem Ogrodnictwa – Państwowym Instytutem Badawczym w Skierniewicach.

Pałac w otoczeniu ogrodów   Archiwum WŁ

Zaplanowane są dwa projekty: Łąki Zdrowia oraz Zielona Architektura. Oba organizowane są pod hasłem „Kulturalnie naturalnie”. W ramach projektu Łąki Zdrowia zostaną zasiane ponad 4 hektary ziół i przypraw oraz zasadzone kwiaty i rośliny miododajne z gatunków uprawianych jeszcze przez Radziwiłłów. Projekt ten opracuje Instytut Ogrodnictwa. – To będzie ekologiczna uprawa roślin o właściwościach leczniczych i znaczeniu historycznym – podkreślała Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

W Nieborowie planowane jest zasadzenie pospolitego chabra bławatka – rośliny o właściwościach przeciwzapalnych, a także wielu innych ziół i roślin, w których kryją się moce lecznicze, takich jak: ogórecznik, nagietek lekarski, koniczyna biała, rumianek, facelia czy szałwia. Projekt ma też charakter edukacyjny. Uczniowie, studenci, rodziny będą mogli poznać właściwości prozdrowotne, aromatyczne i miododajne roślin. Finał projektu będzie można podziwiać na Festiwalu Ogrodniczym, który odbędzie się 24 czerwca w Nieborowie.

Ważnym projektem jest też Zielona Architektura, do którego województwo łódzkie chce zaangażować ogrodników. Przeprowadzony zostanie konkurs na projekt ogrodu w wydzielonej części zespołu parkowo-pałacowego. Celem konkursu jest uwydatnienie zabytkowych i historycznych walorów tego miejsca. Dziesięć pokazowych ogrodów będzie można zwiedzać do jesieni.

Zespół pałacowo-ogrodowy wraz z ogrodem sentymentalnym w pobliskiej Arkadii to unikatowe zabytki, które są częścią placówki podlegającej pod Muzeum Narodowe w Warszawie. Jako pierwsze w naszym województwie otrzymały specjalny certyfikat "Województwo Łódzkie Ogrodem Polski" dla najpiękniejszych zielonych miejsc; dla obszarów, które mają szczególne walory przyrodnicze.

Nieborów to jedno z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które przetrwało zawirowania wojenne i kolejne katastrofy dziejowe. W pełni zachowany pałac w Nieborowie należał do rodziny Radziwiłłów. Sam budynek i tereny wokół niego tak zachwyciły twórców "Akademii Pana Kleksa", że postanowili realizować tu zdjęcia do filmu. Do  Nieborowa przyjeżdżało wiele zagranicznych ekip telewizyjnych. Pałac Radziwiłłów stanowił dla nich gotowy plan zdjęciowy. Powstawały tu serialowe koprodukcje polsko-brytyjskie czy polsko-francuskie: „Sherlock Holmes i doktor Watson” i „Wielka miłość Balzaka”. W nieborowskich ogrodach kręcony był film "Kariera Nikodema Dyzmy”, zaś we wnętrzach - "Lalka". Nieborów gościł wiele znanych osób. Swoje dzieła tworzył tu m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński. W pałacowych salach przebywali Willi Brandt, George Bush, a nawet królowa Hiszpanii Zofia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy