Nowy numer 17/2024 Archiwum

(Nie)bezpiecznie w sieci

W Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu o wpływie smartfonów na rodzinę opowiadała Monika Przybysz.

Prelegentka, profesor UKSW, medioznawca, teolog wygłosiła wykład: "W sieci sieci - wpływ smartfonów na rodzinę". Spotkanie zorganizowano dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej oraz licealistów. Profesor Przybysz spotkała się także z rodzicami i nauczycielami.

Uczniowie usłyszeli o zagrożeniach związanych z nadmiernym korzystaniem ze smartfonów i mediów społecznościowych oraz ich wpływie na psychikę. Młodzież dowiedziała się m.in. o tym, że przeciętny użytkownik klika w smartfon średnio 2617 razy dziennie. Silne uzależnienie powoduje wzrost wydzielania hormonów (adrenaliny, dopaminy i serotoniny) odpowiedzialnych za poczucie szczęścia, pobudzenia i aktywności. Badania dowiodły, że nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych ma wiele negatywnych następstw, m.in. zaburza relacje w świecie rzeczywistym, prowadzi do zaburzeń nastroju, stanów depresyjnych, a także destrukcyjnie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną.

Monika Przybysz omówiła także, jaki wpływ na młodzież może mieć nieustanne śledzenie kont influencerów, którzy dla wielu młodych ludzi stają się autorytetami. Jak podkreślała, bezkrytyczne przyjmowanie ich poglądów, stylu życia, ubierania się może być zgubne. Popularne aplikacje społecznościowe mają ogromny wpływ na to, jak nastolatkowie postrzegają samych siebie.

Nie zabrakło także rad, które mogą być pierwszym krokiem, aby ograniczyć korzystanie z telefonu w ciągu dnia i przed snem. Profesor wskazała, jak istotne w procesie wychodzenia z uzależnienia od smartfonów jest wyłączenie wszystkich powiadomień, internetu w telefonie czy zakup zegarka, budzika. Gdy w pokoju nie ma telefonu, większość osób śpi nawet półtorej godziny dłużej. - Możemy robić różne inne rzeczy: czytać książkę, rozmawiać, przytulać się, ale nie korzystać z telefonów - podkreśliła.

Rodzicom radziła, by przestrzegania zasad higieny cyfrowej w domu wymagali nie tyko od dzieci, ale i od siebie. Zachęcała do wspólnego spędzania czasu i rozwijania u dzieci ich pasji. W ocenie profesor z dziećmi najlepiej ustalić zasady korzystania ze smartfona na wczesnym etapie, najlepiej w momencie wręczania go po raz pierwszy. - Warto zastanowić się, czy świat wirtualny to jest jedyny świat, w którym chcemy funkcjonować - mówiła M. Przybysz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy