Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zamek już niestraszny

Kilka lat starań osób zaangażowanych w odbudowę Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie przyniosło wielki sukces. Takim jest pozyskanie 5 mln złotych na na umocnienie wzgórza zamkowego i zabezpieczenie ruin. To krok w kierunku rekonstrukcji zamku.

Władze województwa mazowieckiego zatwierdziły projekt unijny, który ma na celu zagospodarowanie terenów nad Bzurą wraz zabytkowymi ruinami zamku. Udało się w ten sposób pozyskać ponad 5 mln złotych. Projekt od ponad roku znajdował się na liście rezerwowej, zakłada aż 85% dofinansowania. Pierwszym etapem realizacji projektu będzie zabezpieczenie skarpy, na której osadzony jest zamek. Kolejnym zabezpieczenie ruin, które obecnie są w opłakanym stanie. Po tych zabiegach negatywny wpływ położonego obok toru motocrossowego ograniczony zostanie do minimum.

Środki unijne udało się pozyskać dzięki zabiegom radnego sejmiku wojewódzkiego Adama Orlińskiego oraz Stowarzyszenia "Nasz Zamek". Prezes stowarzyszenia Łukasz Popowski ma nadzieję, że zabezpieczenie ruin i wzgórza zamkowego pozwoli w przyszłości na rekonstrukcję zamku. W planach stowarzyszenia jest doprowadzenie do częściowej odbudowy szczątków zamku z XVII wieku, widocznych na wzgórzu. Na rekonstrukcję zamku średniowiecznego raczej nie ma raczej szans. Szczątki zamku z czasów książat mazowieckich kryje 7-metrowa skarpa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma