Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Z wizytą w kolebce zakonu pijarów

Po dwutygodniowym pobycie w górach do Łowicza wróciły dzieci z Pijarskiej Szkoły Podstawowej Królowej Pokoju. 45 uczniów tej szkoły odpoczywało w Beskidzie Sądeckim w malowniczej miejscowości Rytro nad Popradem blisko Piwnicznej Zdrój.

Pobyt dzieci w Rytrze upłynął pod znakiem poznania tej malowniczej miejscowości, w której rozegrała się piękna historia małego Rogasia opisana przez Marię Kownacką w książce „Rogaś z doliny Roztoki”. Dzieci z pijarskiej szkoły uczestniczyły również w rozmaitych zajęciach sportowych i rekreacyjnych. W ich organizację włączył się nawet kierowca Waldemar Wilkoszewski. Nie zabrakło również ochłody w górskiej rzece i w basenie przy ośrodku. Poznając Beskid Sądecki dzieci odwiedziły również mającą 90 lat panią Nowakową, która mieszka daleko poza wsią, w chatce niemal przyklejonej do zbocza góry, bez prądu, wody i innych cywilizacyjnych udogodnień. Po złożeniu życzeń i odśpiewaniu 100 lat,  wszyscy wpisali się do pamiątkowej księgi, którą prowadzi ta starsza kobieta prowadzi. Uczestnicy kolonii przekazali jej także cukier, kawę oraz małe łowickie pamiątki.

Bardzo ważnym etapem pobytu dzieci był również wyjazd na Słowację na zamek do Starej Lubowni. Tam nie tylko odwiedziły piękny zamek, ale również zobaczyły pokaz sokolników. Latające sokoły i orły wzbudził niezwykły entuzjazm. Podczas wyjazdu na Słowację odwiedzono również Podoliniec, gdzie znajduje się kolebka Zakonu Pijarów. To właśnie w tym miasteczku powstał pierwszy klasztor pijarski w Europie Centralnej

Nad całością wyjazdu czuwał o. Stanisław Płaszewski, który wraz z wychowawczyniami Dorotą Krawczyk, Ewą Grzegory, Elżbietą Zrazek–Kędziora, pamiętał o wspólnej codziennej modlitwie i uczestnictwie we Mszy św.

Z wizytą w kolebce zakonu pijarów   o. Stanisław Płaszewski

Z wizytą w kolebce zakonu pijarów   o. Stanisław Płaszewski

Z wizytą w kolebce zakonu pijarów   o. Stanisław Płaszewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy