Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Coraz mniej świadków „Solidarności"

W 32. rocznicę podpisania gdańskich Porozumień Sierpniowych w sanktuarium maryjnym w Głogowcu odprawiono uroczystą Mszę św.

Głogowiec wraz z cudownym obrazem Matki Bożej Głogowieckiej jest miejscem o bogatych tradycjach religijno-patriotycznych. W ogrodach sanktuarium znajduje się piękna Droga Krzyżowa Narodu Polskiego, nawiązująca w swoich stacjach do wielkich wydarzeń z walki Polski o niepodległość, od czasów zaborów aż po czasy współczesne. Przed laty przybywali tu działacze „Solidarności" i podziemia niepodległościowego.

31 sierpnia podczas Mszy św. , w której udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządów oraz lokalnej „Solidarności", kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu ks. Piotr Kalisiak powiedział: - Jest dziś nas zdecydowanie mniej. Niektórzy z tych, którzy tworzyli „Solidarność", wybrali inna drogę.

Homilia ks. Piotra Kalisiaka
Marcin Kowalik/GN

Po Mszy w szyku procesyjnym delegacje ze sztandarami udały się pod pomnik „Solidarności" na miejscowym placu pielgrzymkowym. Tam złożono kwiaty i oddano hołd członkom ruchu niepodległościowego, w tym zmarłemu niedawno Stanisławowi Krzysztofikowi, przewodniczącemu Rady Podregionu Kutno NSZZ „Solidarność”. Poseł Tadeusz Woźniak w swoim przemówieniu podkreślił, że „Solidarność" ze swoimi ideałami jest potrzebna Polakom.

Przemówienie posła Tadeusza Woźniaka przed pomnikiem „Solidarności" w Głogowcu
Marcin Kowalik/GN

Na koniec zebrani odśpiewali hymn Polski.

Przed uroczystościami w Głogowcu o godz.12 w Kutnie złożono kwiaty pod pomnikiem „Ulotką” przy ul. Sienkiewicza w Kutnie. 31 sierpnia to polskie święto państwowe, obchodzone jako Dzień Wolności i Solidarności.

Ks. Piotr Kalisiak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu   Ks. Piotr Kalisiak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu
Marcin Kowalik/GN
Obraz Matki Bożej Głogowieckiej   Obraz Matki Bożej Głogowieckiej
Marcin Kowalik/GN
Procesja ze sztandarami   Procesja ze sztandarami
Marcin Kowalik/GN
Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności" w Głogowcu   Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności" w Głogowcu
Marcin Kowalik/GN

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy