GN 3/2021 Archiwum

73 lata po wojnie

Mieszkańcy wielu miast z terenu diecezji łowickiej oddali cześć polskim żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej. Na cmentarzach i pod pomnikami płonęły znicze pamięci.

W Łowiczu uroczystości rocznicowe odbyły się na cmentarzu przy ul. Listopadowej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz miasta, powiatu, kombatanci, poczty sztandarowe, a także członkowie partii politycznych i stowarzyszeń.

W przemówieniu okolicznościowym burmistrz Krzysztof Jan Kaliński podkreślał fakt, iż na łowickim cmentarzu spoczywa około 200 poległych, co czyni go jedną z większych mogił żołnierskich w okolicy. Obok Polaków spoczywają tu także Żydzi i Ukraińcy. Modlitwę za ofiary wojny poprowadził ks. Adam Domański, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce. Na zakończenie na grobach żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Skierniewicach miejskie obchody wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Jakuba, po której nastąpił przemarsz na skwer Inwalidów Wojennych RP, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty. Wiązanki złożono także na grobach poległych na cmentarzu św. Józefa.

Równie uroczyście 73. rocznicę obchodzono m. in. w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Żyrardowie.

W obchodach 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej na łowickim cmentarzu przy ul. Listopadowej uczestniczyły poczt sztandarowe i rzesza mieszkańców   W obchodach 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej na łowickim cmentarzu przy ul. Listopadowej uczestniczyły poczt sztandarowe i rzesza mieszkańców
Agnieszka Napiórkowska/GN

 

O swoich poległych kolegach pamiętali kombatanci   O swoich poległych kolegach pamiętali kombatanci
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama