Nowy numer 24/2018 Archiwum

Film o łowickiej bazylice

Dla wszystkich, którym ciągle brakuje czasu na zwiedzanie, albo którzy lubią kilka razy odwiedzać te same miejsca, mamy dobrą wiadomość. Reżyser i fotografik Karol Pruski nakręcił film dokumentalny o bazylice w Łowiczu.

Konferencji, podczas której odbyła się także pierwsza prezentacja dokumentu przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki. Wzięli w niej udział także ks. Bogumił Karp, ekonom diecezji, reżyser i fotografik Karol Pruski oraz ks. Piotr Karpiński, rzecznik diecezji.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. bp Józef Zawitkowski, ks. Stanisław Plichta, kanclerz kurii, ks. Wiesław Wronka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa i Nauki Katolickiej, ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz katedry, a także burmistrz Łowicza, Krzysztof Kaliński, Wojewódzki Konserwator Zabytków Marian Rożej oraz przedstawiciele placówek kulturalnych, oświatowych i promocyjnych. Nie zabrakło także mieszkańców Łowicza i dziennikarzy.

Na zakończenie konferencji promującej film bp Andrzej F. Dziuba nie tylko podziękował wszystkim zaangażowanym w jego powstanie ale także - mówiąc o jego pięknie - podkreślił, iż bazylika jest dziełem, które wyrosło z wiary, z wiary piękniało i było przebudowywane. Z nią było podnoszone ze zniszczeń wojennych, bo ludzie chcieli, by było miejscem spotkaniach z Bogiem.

Film Karola Pruskiego, reżysera i fotografika pochodzącego z Sochaczewa, w zarysie prezentuje historię i zabytki bazyliki. Przybliża on wydarzenia związane z kolegiatą, jej powstaniem i bogatą historią, a także osoby, które wywarły duży wpływ na jej kształt. Sam reżyser, który pracując przy jego realizacji nakręcił 5 godzin materiału opisującego bazylikę, nie krył, że praca ta była dla niego wyzwaniem. - Choć mieszkam niedaleko Łowicza, to przed realizacją filmu nie miałem świadomości o tak ogromnym pięknie tej historii, która jest w Łowiczu. I to mnie zafascynowało. Jestem dumny, że dostąpiłem zaszczytu filmowania i poznawania, a później przekazania tej historii wszystkim, którzy zechcą film obejrzeć - mówił reżyser Karol Pruski. Ze względu na cel powstania filmu, którym jest promocja wiedzy o historii katedry, a także z racji, iż jest on kierowany do młodego turysty, ostateczna wersja ma 17 minut i jest nakręcona w trzech wersjach językowych.

Dokument wyświetlany będzie grupom zwiedzającym bazylikę katedralną. Można go także nabyć w Księgarni Diecezjalnej.   Konferencji przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba
Agnieszka Napiórkowska/GN
  Konferencje prowadził ks. Piotr Karpiński, rzecznik Kurii Łowickiej
Agnieszka Napiórkowska/GN
  reżyser Karol Pruski
Agnieszka Napiórkowska/GN
  Po projekcji dokumentu odbyła się konferencja prasowa
Agnieszka Napiórkowska/GN
  Film można obejrzeć w Bazylice Katedralnej w Łowiczu
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma