Nowy numer 25/2018 Archiwum

Europejskie Maurzyce

„Tajemnice codzienności” – pod takim hasłem zainaugurowano w Maurzycach pod Łowiczem tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym kraju. Polska już po raz 20. przyłączyła się do organizacji największego w Europie wydarzenia promującego zabytki.

Zaszczyt inauguracji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa przypadł Muzeum w Łowiczu, do którego należy skansen w Maurzycach.

8 września wśród zabytków wsi łowickiej można było zobaczyć występy zespołów ludowych, uczestniczyć w lekcji wiejskiej szkoły czy pokazie mody inspirowanej łowicką sztuką ludową. Dla chętnych zorganizowano warsztaty ludowe m.in. z kowalstwa, pszczelarstwa, garncarstwa, gręplowania i przędzenia wełny oraz tworzenia łowickich wycinanek. Na miejscu byli obecni również przewodnicy PTTK, którzy oprowadzali gości imprezy po skansenie.

Scena należała do Eligiusza Pietruchy i Barbary Frątczak. Para konferansjerów anegdotami w gwarze łowickiej urozmaicała czas widzom w przerwie między występami zespołów. Muzyczną gwiazdą okazał się folkowy zespół Kapela ze Wsi Warszawa. W swoich utworach ludowym brzmieniom nadali nowoczesne interpretacje.

Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma