Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Prezydenckie dożynki

Para prezydencka, a także przedstawiciele wszystkich regionów Polski i rzesza rolników przyjechali do Spały na doroczne święto plonów.

Wizyta Bronisława Komorowskiego i jego żony Anny w Spale rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, inicjatorowi dożynek prezydenckich. Wiązankę wręczyła prezydentowi aktorka Emilia Krakowska. Następnie w kaplicy polowej AK została odprawiona uroczysta Mszy św., podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Eucharystii  przewodniczył i homilię wygłosił biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. – Niech nasze dziękczynienie będzie miłe Bogu, a także niech będzie jednym ze znaków, że ludzie potrafią sobie dziękować, że potrafią okazywać sobie wdzięczność, bo ona jest jednym z pięknych przejawów naszych wzajemnych relacji – mówił bp Dziuba. – Chcemy, dziękując jednocześnie z ufnością, jak nakazuje nam prawda życia na ziemi, prosić o nowy, dobry rok, o nową hojność ziemi, o dobro, które ta ziemia nam daje dzięki Bożemu błogosławieństwu i naszej roztropnej pracy – kontynuował biskup.

Po Mszy św. rozpoczęła się najbarwniejsza część imprezy, czyli przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się oficjalna część święta plonów. Para prezydencka i zaproszeni goście na stadion przejechali bryczkami. – Trud polskiego rolnika jest fundamentem wolności, niepodległości, dobrej przyszłości całej ojczyzny. Za ten trud wszystkim rolnikom z całego serca dziękuję – mówił prezydent RP Bronisław Komorowski. – W każdym z ziaren zawartych w tych pięknych wieńcach z całej Polski jest cząstka trudu rolniczego, jest także cząstka marzenia o wsi polskiej, która się modernizuje, zmienia, z poszanowaniem dla tradycji, z oparciem o fundament doświadczeń poprzednich pokoleń, o ten fundament kultury narodowej – podkreślił prezydent.

W przeddzień dożynek tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który będzie wyeksponowany w holu głównym Pałacu Prezydenckiego. W tym roku za najładniejszy uznano wieniec z województwa dolnośląskiego.

Prezydenckie dożynki   Podczas dożynek została odprawiona uroczysta Eucharystia Agnieszka Napiórkowska/GN Prezydenckie dożynki   Dożynkowe wieńce poświęcił bp Andrzej F. Dziuba Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy