Nowy numer 3/2021 Archiwum

Integracja u Czarnej Madonny

Uczniowie I klas Gimnazjum nr 3 im. bp. Ignacego Krasickiego w Skierniewicach w Tygodniu Wychowania udali się z pielgrzymką na Jasną Górę.

Od dwóch lat w skierniewickim gimnazjum uczniowie rozpoczynający naukę w szkole we wrześniu udają się do Częstochowy. Celem pielgrzymki, poza integracją uczniów, jest zapoznanie się z duchową stolicą Polski i poznanie miejsca działalności patrona szkoły. Inicjatywa wyjazdów jest wspólnym pomysłem dyrektora szkoły, młodzieży i rodziców.

W tym roku w pielgrzymce wzięło udział 161 osób. Poza uczniami na Jasną Górę udali się także katecheci, wychowawcy, na czele z dyrektorem szkoły Romanem Czyżewskim, i ks.  proboszcz Grzegorz Gołąb. – Mamy dobrą młodzież – mówił ks. G. Gołąb. – Trzeba pokazywać im dobre wzorce, dobrych ludzi i dobre miejsca. Jasna Góra zwycięska posiada te wszystkie elementy w obfitości. Dlatego jest to dobre miejsce na zawiązanie wspólnoty młodzieży, która rozpoczyna edukację w gimnazjum – podkreślał.

Pielgrzymująca młodzież i jej opiekunowie na Jasnej Górze uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył abp Wacław Depo. – Obecność księdza arcybiskupa, a także biskupa z Indii była dla nas doświadczeniem powszechności Kościoła. Na długo zapamiętamy też słowa homilii, którą abp Depo poświęcił słowu „jestem” – wyznała Weronika. Po Mszy św. pielgrzymi wysłuchali historii i znaczenia Jasnej Góry. Z powodu padającego deszczu Drogę Krzyżową odprawili nad kaplicą Matki Bożej Jasnogórskiej. Rozważania połączone z obrazami namalowanymi przez Jerzego Dudę Gracza wprowadziły młodzież w klimat refleksji i zadumy. Do modlitwy gimnazjalistów przyłączyło się wiele osób z zewnątrz. – To był dobry czas spotkania z Panem Bogiem, kolegami i koleżankami. Trudno było znaleźć lepszy sposób na integrację – mówi Krzysztof, z którego zdaniem zgodzili się stojący obok koledzy. W czasie wolnym młodzież miała możliwość wejścia na wieżę bądź zwiedzenia któregoś z muzeów. 

Integracja u Czarnej Madonny   Na Jasną Górę udało się 161 osób Małgorzata Klepaczka Integracja u Czarnej Madonny   Z historią Jasnej Góry uczniów zapoznał ks. Grzegorz Gołąb Małgorzata Klepaczka Rozważania Drogi Krzyżowej czytała młodzież   Rozważania Drogi Krzyżowej czytała młodzież
Małgorzata Klepaczka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama