Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bunt i napad na konwój

Na terenie ZK w Łowiczu doszło do buntu grupy wieźniów. Konieczne było działanie Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

W tym samym czasie przed zakładem doszło do próby odbicia z konwoju Służby Więziennej świadka niewygodnego dla środowiska przestępczego. Doszło do wymiany ognia pomiędzy przestępcami, a funkcjonariuszami konwoju SW. Samochód napastników uderzył w przeszkodę i zapalił się. W jego wnętrzu został zakleszczony jeden z bandytów. Gdy policja ścigała uciekających sprawców napadu na konwój, strażacy uwalniali członka grupy przestępczej uwięzionego w samochodzie.

Tak pokrótce wyglądał przebieg ćwiczeń „Świadek 2012”, zorganizowanych na terenie zakładu karnego i terenie przyległym do jednostki wzdłuż ul. Wiejskiej w Łowiczu. W ramach ćwiczeń sprawdzane było działanie Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej okręgu łódzkiego w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa i porządku na terenie ZK, działania służby konwojowej SW oraz policji podczas napadu oraz straży pożarnej, która miała usunąć skutki wypadku i pożaru.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności kierowania działaniami ochronnymi i obronnymi przez kadrę kierowniczą ZK w przypadku bezpośredniego zagrożenia jednostki, doskonalenie umiejętności współdziałania pomiędzy Służbą Więzienną a jednostkami Policji i Straży Pożarnej oraz sprawdzanie realizacji zadań ochronno-obronnych przez funkcjonariuszy SW w przypadku ogłoszenia alarmu.

Obserwatorami ćwiczeń byli kierownicy działów ochrony jednostek Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi oraz przedstawiciele służb cywilnych. Działaniami ochronnymi kierował kpt. Sławomir Więcek, a ćwiczenia prowadził płk Robert Rusiecki, dyrektor ZK Łowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama