Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na pomoc zabytkowym grobom

W Łowiczu rozpoczęły się przygotowania do kolejnej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów.

Choć od dnia Wszystkich Świętych dzieli nas prawie miesiąc, w Łowiczu trwają już przygotowania do kolejnej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów na tamtejszych cmentarzach. W tym celu Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, wzorem roku ubiegłego, poszukuje kwestarzy, którzy będą zbierali pieniądze do puszek 1 i 2 listopada. Osoby chcące włączyć się w akcję mogą zgłaszać się do siedziby PTTK, mieszczącej się w budynku Ratusza Miejskiego w godz. od 9 do 13 lub telefonicznie: (46) 837 32 69. Po godz. 16 zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem 693 036 111. Zgłaszając chęć uczestnictwa, należy dostarczyć zdjęcie, które będzie wykorzystane w legitymacji kwestarskiej.

Do tej pory, dzięki hojności łowiczan, udało się wyremontować kilka mogił, m.in.  grobowiec znajdujący się na cmentarzu Świętego Ducha „Emaus”, w którym pochowany został Maurycy Klimecki, radca miejski, referent szkolnictwa, gorliwy patriota i zasłużony dla Łowicza społecznik.

Kolejne groby znajdują się na cmentarzu katedralnym. Spoczywają w nich Franciszek Mazowiecki, zmarły w 1907 roku, oraz doktor medycyny fakultetu paryskiego Stanisław Lisicki, zmarły w 1882 roku.

Koszt renowacji grobu Maurycego Klimeckiego pokryty został w całości z pieniędzy zebranych podczas drugiej kwesty. Renowacja grobu  Franciszka Mazowieckiego ma zostać pokryta z tegorocznej zbiorki.

Na pomoc zabytkowym grobom   Łowicka kwesta w 2011 r. Jacek Rybus

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama