Nowy numer 38/2018 Archiwum

Na pomoc zabytkowym grobom

W Łowiczu rozpoczęły się przygotowania do kolejnej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów.

Choć od dnia Wszystkich Świętych dzieli nas prawie miesiąc, w Łowiczu trwają już przygotowania do kolejnej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów na tamtejszych cmentarzach. W tym celu Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, wzorem roku ubiegłego, poszukuje kwestarzy, którzy będą zbierali pieniądze do puszek 1 i 2 listopada. Osoby chcące włączyć się w akcję mogą zgłaszać się do siedziby PTTK, mieszczącej się w budynku Ratusza Miejskiego w godz. od 9 do 13 lub telefonicznie: (46) 837 32 69. Po godz. 16 zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem 693 036 111. Zgłaszając chęć uczestnictwa, należy dostarczyć zdjęcie, które będzie wykorzystane w legitymacji kwestarskiej.

Do tej pory, dzięki hojności łowiczan, udało się wyremontować kilka mogił, m.in.  grobowiec znajdujący się na cmentarzu Świętego Ducha „Emaus”, w którym pochowany został Maurycy Klimecki, radca miejski, referent szkolnictwa, gorliwy patriota i zasłużony dla Łowicza społecznik.

Kolejne groby znajdują się na cmentarzu katedralnym. Spoczywają w nich Franciszek Mazowiecki, zmarły w 1907 roku, oraz doktor medycyny fakultetu paryskiego Stanisław Lisicki, zmarły w 1882 roku.

Koszt renowacji grobu Maurycego Klimeckiego pokryty został w całości z pieniędzy zebranych podczas drugiej kwesty. Renowacja grobu  Franciszka Mazowieckiego ma zostać pokryta z tegorocznej zbiorki.

Łowicka kwesta w 2011 r.   Łowicka kwesta w 2011 r. Jacek Rybus

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma