Nowy numer 20/2019 Archiwum

Odznaczenie dla biskupa łowickiego

Biskup Andrzej F. Dziuba jako jedyny duchowny w Polsce może poszczycić się Wielkim Krzyżem Zasługi otrzymanym od Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich.

W sobotę 20 października na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas konwentu Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich, 79. z kolei Wielki Mistrz Zakonu Fra ҆ Matthew Festing wręczył bp. Andrzejowi F. Dziubie odznaczenie Wielkiego Krzyża Pro Piis Meritis. Jest on przyznawany osobom zasłużonym dla zakonu i promującym wartości chrześcijańskie. Od początku posługi biskupiej bp Andrzej F. Dziuba jest głównym kapelanem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Zakon powstał w Ziemi Świętej, przy sanktuarium św. Jana Jerozolimskiego. Za jego założyciela uważa się bł. Gerarda. Rok 1113 r., kiedy to papież Paschalis II wydał Bullę, w której przyjmuje zakon pod swoją opiekę,  traktuje się jako początek jego istnienia. W Polsce pierwsza komandoria powstała w Zagościu około 1150-60 roku. Obecnie jedną z najsłynniejszych komandorii w Polsce jest komandoria św. Jana w Poznaniu, która powstała pod koniec XII w.

Mottem zakonu jest łacińskie zawołanie: Tuitio Fidei et  Obsequium Pauperum, co można w sposób swobodny sparafrazować jako „Obrona wiary i posługa potrzebującym”. Od początku istnienia zakon był zawsze wierny temu wezwaniu, choć  jego realizacja na przestrzeni wieków przyjmowała różne formy. U początków posiadał nawet własną armię, pociągi i statki szpitalne. Dziś poza modlitwą zakon zajmuje się szeroko rozumianą opieką medyczną. Prowadzi szpitale, przychodnie, a także Maltańską Służbę Medyczną. Szacunek do chorych i cierpiących wyraża się m.in. w tym, iż do wszystkich chorych maltańczycy zwraca się zwrotem „Pan”, widząc w nich cierpiącego Chrystusa. Z tego samego powodu starają się dysponować jak najlepszym i najnowocześniejszym sprzętem medycznym. – Przyznany Wielki Krzyż jest dla mnie znakiem jeszcze większego zobowiązania w pełnieniu posługi kapelana i większej więzi z tą duchowością. Przyjmuję go też jako znak jeszcze większej odpowiedzialności za damy i kawalerów, którzy tworzą związek. To także zachęta, by zgłębiać wiedzę o zakonie – mówi bp Andrzej F. Dziuba. Jak podkreśla, otrzymany Wielki Krzyż jest darem, który wpisuje się w Rok Wiary i który zachęca do głębszego odczytywania jej w swoim życiu.

Wielki Krzyż Pro Piis Meritis   Wielki Krzyż Pro Piis Meritis
Agnieszka Napiórkowska/GN
Dokument potwierdzający przyznanie Wielkiego Krzyża   Dokument potwierdzający przyznanie Wielkiego Krzyża
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL