Biskup Andrzej F. Dziuba jako jedyny duchowny w Polsce może poszczycić się Wielkim Krzyżem Zasługi otrzymanym od Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich.
W sobotę 20 października na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas konwentu Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich, 79. z kolei Wielki Mistrz Zakonu Fra ҆ Matthew Festing wręczył bp. Andrzejowi F. Dziubie odznaczenie Wielkiego Krzyża Pro Piis Meritis. Jest on przyznawany osobom zasłużonym dla zakonu i promującym wartości chrześcijańskie. Od początku posługi biskupiej bp Andrzej F. Dziuba jest głównym kapelanem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Zakon powstał w Ziemi Świętej, przy sanktuarium św. Jana Jerozolimskiego. Za jego założyciela uważa się bł. Gerarda. Rok 1113 r., kiedy to papież Paschalis II wydał Bullę, w której przyjmuje zakon pod swoją opiekę, traktuje się jako początek jego istnienia. W Polsce pierwsza komandoria powstała w Zagościu około 1150-60 roku. Obecnie jedną z najsłynniejszych komandorii w Polsce jest komandoria św. Jana w Poznaniu, która powstała pod koniec XII w.
Mottem zakonu jest łacińskie zawołanie: Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum, co można w sposób swobodny sparafrazować jako „Obrona wiary i posługa potrzebującym”. Od początku istnienia zakon był zawsze wierny temu wezwaniu, choć jego realizacja na przestrzeni wieków przyjmowała różne formy. U początków posiadał nawet własną armię, pociągi i statki szpitalne. Dziś poza modlitwą zakon zajmuje się szeroko rozumianą opieką medyczną. Prowadzi szpitale, przychodnie, a także Maltańską Służbę Medyczną. Szacunek do chorych i cierpiących wyraża się m.in. w tym, iż do wszystkich chorych maltańczycy zwraca się zwrotem „Pan”, widząc w nich cierpiącego Chrystusa. Z tego samego powodu starają się dysponować jak najlepszym i najnowocześniejszym sprzętem medycznym. – Przyznany Wielki Krzyż jest dla mnie znakiem jeszcze większego zobowiązania w pełnieniu posługi kapelana i większej więzi z tą duchowością. Przyjmuję go też jako znak jeszcze większej odpowiedzialności za damy i kawalerów, którzy tworzą związek. To także zachęta, by zgłębiać wiedzę o zakonie – mówi bp Andrzej F. Dziuba. Jak podkreśla, otrzymany Wielki Krzyż jest darem, który wpisuje się w Rok Wiary i który zachęca do głębszego odczytywania jej w swoim życiu.
Wielki Krzyż Pro Piis Meritis
Agnieszka Napiórkowska/GN
Dokument potwierdzający przyznanie Wielkiego Krzyża
Agnieszka Napiórkowska/GN