Nowy numer 21/2018 Archiwum

Procesja Bożego Ciała na liście UNESCO?

Łowicki radny Michał Trzoska chciałby, żeby Łowicz z procesją Bożego Ciała znalazł się na liście UNESCO.

Radny Trzoska swój wniosek złożył na sesji Rady Miasta pod koniec września. Po sprawdzeniu procedur na ostatniej sesji sekretarz miasta Maria Więckowska przekazała optymistyczne wieści. Okazało się, że Aleksandra Wacławczyk, zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, stwierdziła, że Łowicz zasługuje na znalezienie się na liście UNESCO. Jednak bardziej prawdopodobne jest wpisanie łowickiej procesji Bożego Ciała na Listę Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Jest to pokrewna lista do głównej, na której znajdują się obiekty materialne. Na znalezienie się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Łowicz ma niewielkie szanse. Ponad 40 proc. obiektów materialnych wpisanych na listę to obiekty europejskie. Priorytetem dla światowych władz tej organizacji są miejsca i budowle z pozostałych kontynentów.

Lista Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości liczy ponad 230 obiektów z niemal 90 państw. Znajdują się na niej m.in. zwyczaje ludowe i tradycje zawodowe, folklor i stare instrumenty muzyczne, małe grupy etniczne, a także metody przyrządzania jedzenia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma