Nowy numer 48/2020 Archiwum

Spektakl o świętej w Makowie

W kościele pw. św. Wojciecha 8 listopada wystawiono sztukę "... dopóki kochamy" w wykonaniu aktorów Teatru Zwierciadło z Łodzi.

W jedną z ról wcielił się autor sztuki, a zarazem dyrektor teatru Krzysztof Karczmarek. Spektakl podejmował takie istotne dla Polaków kwestie, jak: Bóg, honor, ojczyzna.

Główną postacią widowiska jest założycielka zakonu urszulanek św. Urszula Ledóchowska. Jej patriotyczne teksty są największym walorem sztuki, w której przedstawiono historię Polski, czasy Józefa Piłsudskiego, okres po uzyskaniu niepodległości oraz ostatnie dni przed wybuchem II wojny światowej. Przedstawienie wzbogacają fragmenty „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II.

Na zakończenie autor spektaklu, który był uczestnikiem osobistej audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, podzielił się wspomnieniami ze zgromadzoną w kościele młodzieżą z makowskiego gimnazjum. Opowiedział także o ostatnim liście od papieża, który został wysłany w dniu jego śmierci. Stanowi ona dla K. Karczmarka swoistą relikwię.

Aktorzy Teatru Zwierciadło przybyli do Makowa na zaproszenie urzędu gminy. Słowa podziękowania należą się ks. Stanisławowi Ciąpale, który pozwolił, żeby sztuka została wystawiona w kościele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama