Nowy numer 47/2020 Archiwum

Marsz z odezwą

Uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju przeszli 9 listopada ulicami Łowicza w Marszu Patriotycznym.

Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli sprzed szkoły, a następnie przeszli ulicami miasta pod bazylikę katedralną, gdzie przy pomniku poświęconym "Bojownikom o Niepodległość” z 1927 r. została odczytana odezwa do mieszkańców Łowicza, w której czytamy:

”Była jesień 1918 r., podobna do tej jak teraz. Kończyła się Wielka Wojna. Polska nie brała w niej udziału, bo i państwa polskiego wtedy nie było. Nikogo nie interesowaliśmy, nikt się nami nie przejmował. Nie było Polski na mapach, nie było sprawy polskiej. (…) Polacy jednak zawsze walczyli o swoją jedyną słuszną sprawę – o wolność. Po każdej ze stron konfliktu walczyli piórem i karabinem. I stało się... Dnia 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Drodzy uczniowie szkół pijarskich i szanowni mieszkańcy Łowicza! Czym dla nas jest Polska? Czym niepodległość? Czym miłość do Ojczyzny? Nie musimy dziś walczyć na polach bitew, nie trzeba dziś po kryjomu czytać polskiej literatury, język ojczysty nie jest traktowany jak język obcy. Czy więc warto się tym zajmować? (…) Naszym zadaniem na dziś i na teraz musi być dążenie, by być najlepszymi obywatelami Rzeczpospolitej poprzez rzetelne wypełnianie obowiązków w domu, pracy, szkole, poznawanie nieraz trudnych dziejów Polski, zaznajomienie się z dokonaniami naszych wielkich rodaków, czytanie ojczystej literatury, poszanowanie własnego języka,  dbałość o kulturę, a przede wszystkim praca na rzecz dobra naszej Ojczyzny. Święto Niepodległości nie może być zwykłym dniem, nie może być to tylko chwilą odpoczynku od codziennej pracy i obowiązków. Wywieśmy flagi biało-czerwone – niech barwy narodowe będą symbolem naszej przynależności do Polski. Przyjdźmy na Mszę świętą – dziękujmy Bogu za tych, dzięki którym nasza ojczyzna jest dziś wolna i prośmy Go, by błogosławił naszej Ojczyźnie. Weźmy udział w miejskich uroczystościach – oddajmy hołd naszym bohaterom, którzy wierzyli, że Polska może być niepodległa. Wieczorem zaś weźmy do ręki książkę, polską książkę – i pełni radości pomyślmy o tym, że żyjemy w wolnym kraju.

Podczas marszu młodzież niosła flagi biało-czerwone, portrety mężów stanu i śpiewała pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitar i werbli. Niektórzy uczniowie przebrali się w mundury wojskowe i stroje z różnych epok. Celem marszu było przypomnienie ważnych wydarzeń z historii Polski, a także kształtowanie mentalności młodzieży, która choć żyje w wolnej Polsce, powinna pamiętać, że to ich rówieśnicy walczyli o odzyskanie niepodległości.

Wielu uczniów uczestniczyło w marszu w strojach z różnych epok   Wielu uczniów uczestniczyło w marszu w strojach z różnych epok
Norbert Bruc
Pijarska młodzież podczas marszu niosła flagi i portrety polskich patriotów   Pijarska młodzież podczas marszu niosła flagi i portrety polskich patriotów
Norbert Bruc

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama