11 listopada w Łowiczu poza Dniem Niepodległości obchodzono także święto patronki diecezji. Uroczystości ku czci św. Wiktorii były także diecezjalnym rozpoczęciem Roku Wiary.
Tradycyjnie już uroczystości ku czci św. Wiktorii, patronki Łowicza, powiatu i diecezji, odbyły się w Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku, poprzedzone zostały peregrynacją relikwii świętej po wszystkich kościołach łowickich. Centralne uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele Świętego Ducha, po którym ulicami miasta wyruszyła procesja z relikwiami świętej. W drodze prowadzone były rozważania przeplatane śpiewem. Relikwiarz nieśli m.in. klerycy, nauczyciele, siostry zakonne, katecheci, harcerze, członkowie Kół Żywego Różańca, władze miejskie i samorządowe. Na Starym Rynku, po wciągnięciu flagi biało- czerwonej za ojczyznę, miasto i diecezję modlili się starosta, burmistrz i bp Ordynariusz, który udzielił także błogosławieństwa na cztery strony świta relikwiami św. Wiktorii.
Po zakończeniu procesji w katedrze łowickiej została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił prymas senior kard. Józef Glemp. W homilii prymas podkreślił, iż Łowicz jest jedynym miastem w Polsce, którego świętowanie wywodzi się z dwóch źródeł. Pierwszym jest kult oddawany świętej Rzymiance, która nad wszystko pokochała Chrystusa. Odrzucając małżeństwo z poganinem obroniła swoje zasady i przekonania. To było rzeczywiste zwycięstwo. Drugą przyczyną i źródłem świętowania jest Święto Niepodległości. Kaznodzieja poszukiwał wspólnego mianownika dla obu uroczystości: patronalnej, w której czczona jest św. Wiktoria i narodowej, przypominającej odzyskanie niepodległości po latach zaborów. Wspólnym słowem, który łączy dwa momenty, jak zauważył prymas jest słowo „zwycięstwo”, które może odnosić się do różnych obszarów m.in. militarnego i duchowego. W dalszych rozważaniach kard. pytał retorycznie czy można oba święta łączyć. Odpowiadając powiedział. – Idący w Warszawie niech przypatrzą się Łowiczowi. Jakże pięknie jest kiedy wszyscy razem mogą iść obok siebie w zgodzie. Gdzie obok Kół Żywego Różańca, idą władze miasta, kler, siostry zakonne, kombatanci i młodzież. I to wszystko jest zgrane. Niech dobre wzorce, które są otaczają będą wzorem dla innych – mówił kard. senior.
Oprócz trzech łowickich biskupów, w bazylice celebrę sprawowali także abp Władysław Ziółek, bp Wojciech Polak, który przewodniczył procesji z relikwiami, a także bp Adam Lepa. Obecni byli także kanonicy prymasowskiej kapituły gnieźnieńskiej, kanonicy kapituł z Kruszwicy, Bydgoszczy, Łowicza i Tumu.
Podczas Mszy św. w związku z diecezjalną inauguracją Roku Wiary nastąpiło jej uroczyste wyznanie.Na zakończenie Mszy św. słowo do przybyłych skierował także bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz odniósł się do wypowiedzianego uroczyście słowa „wierzę”
W procesji uczestniczyło duchowieństwo a także rzesza wiernych
Agnieszka Napiórkowska/GN
Nie zabrakło też pocztów sztandarowych
Agnieszka Napiórkowska/GN
Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił prymas senior kard Józef Glemp
Agnieszka Napiórkowska/GN