Nowy numer 21/2018 Archiwum

Kazania do polskiego narodu

W Żyrardowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano pokaz słowno-muzyczny "Kazania sejmowe ks. Piotra Skargi".

Występ Haliny Łabonarskiej i Jarosława Gajewskiego spowodował, że wszystkie miejsca w żyrardowskiej "Resursie" zostały zajęte. Aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie w mistrzowski sposób zinterpretowali tekst kazań ks. Piotra Skargi. Sprawili, że po ponad 400 latach od pierwszej publikacji kazania nadal zadziwiają swoim przesłaniem, które można odnieść do współczesnych czasów. O nastrój minionej epoki zadbali muzycy: Maria Erdman, grająca na klawikordzie oraz Kuba Kościukiewicz – na wiolonczeli barokowej. Po zakończeniu występu zapadła... cisza. Dopiero po chwili artystów nagrodzono gorącymi brawami. Szczególnie miłe było to dla Jarosława Gajewskiego, który jest mieszkańcem Żyrardowa.

Przed południem żyrardowianie oddali hołd poległym w walce o niepodległość Polski przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym. O 12.00 w kościele pw. MB Pocieszenia odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma