Nowy numer 47/2020 Archiwum

Kazania do polskiego narodu

W Żyrardowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano pokaz słowno-muzyczny "Kazania sejmowe ks. Piotra Skargi".

Występ Haliny Łabonarskiej i Jarosława Gajewskiego spowodował, że wszystkie miejsca w żyrardowskiej "Resursie" zostały zajęte. Aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie w mistrzowski sposób zinterpretowali tekst kazań ks. Piotra Skargi. Sprawili, że po ponad 400 latach od pierwszej publikacji kazania nadal zadziwiają swoim przesłaniem, które można odnieść do współczesnych czasów. O nastrój minionej epoki zadbali muzycy: Maria Erdman, grająca na klawikordzie oraz Kuba Kościukiewicz – na wiolonczeli barokowej. Po zakończeniu występu zapadła... cisza. Dopiero po chwili artystów nagrodzono gorącymi brawami. Szczególnie miłe było to dla Jarosława Gajewskiego, który jest mieszkańcem Żyrardowa.

Przed południem żyrardowianie oddali hołd poległym w walce o niepodległość Polski przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym. O 12.00 w kościele pw. MB Pocieszenia odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama