Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Patrocinium z relikwiami

Kilka dni wcześniej niż zazwyczaj w Łowiczu obchodzono Patrocinium, czyli święto szkół pijarskich.

W Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu obchody Patrocinium miały w tym roku wyjątkowy charakter. Związane to było z wprowadzeniem do kaplicy szkolnej relikwii św. Józefa Kalsancjusza, patrona szkół chrześcijańskich. W piątek 23 listopada uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Po niej relikwie w procesji z udziałem wszystkich uczniów przeniesiono z kościoła do szkoły. Tam umieszczone zostały w specjalnym relikwiarzu z czterema promieniami symbolizującymi śluby zakonne, jakie składają pijarzy, którzy oprócz czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ślubują szczególną troskę o wychowanie dzieci i młodzieży. Drugie relikwie św. Józefa Kalasancjusza umieszczone zostały w relikwiarzu z 1750 r., który do tej pory znajdował się w skarbcu kościoła. Prawdopodobnie w nim przechowywane były relikwie świętego. Zaginęły po kasacie prowincji pijarskiej przez zaborców. Odnowiony relikwiarz wraz z relikwiami wrócił teraz do kościoła.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie szkolna grupa teatralna "ad hoc" wystąpiła ze spektaklem "Most" Jerzego Szaniawskiego, a już na zakończenie rozegrano mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Wcześniej swoje wielkie chwile przeżywali uczniowie klas pierwszych pijarskiej podstawówki.

  Ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, gimnzajum i liceum
Marcin Kowalik/GN
  Występ najmlodszych uczniów pijarskiej podstawówki, za który otrzymali gorące brawa
Marcin Kowalik/GN

  Dyrektor Przemysław Jabłoński wielkim ołówkiem pasuje pierwszaków na uczniów szkoły
Marcin Kowalik/GN

Patrocinium w szkołach prowadzonych przez zakon pijarów zwyczajowo obchodzone jest 27 listopada, bowiem tego dnia przypada święto opieki św. Józefa Kalasancjusza.  Nazwa święta pochodzi od łacińskiego słowa patrocinium - które oznacza patronat, ochronę.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma