Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wypromowana „Kiełbasa i sznurek”

W Rawie Mazowieckiej i Białej Rawskiej odbyła się promocja książki „Kiełbasa i sznurek”.

We wtorek 4 grudnia w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Rawskiej, a później w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II  w Rawie Mazowieckiej odbyły się spotkania  z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem.

Prof. Jerzy Bralczyk to wybitny i popularny językoznawca, polonista i specjalista w zakresie języka mediów i reklamy. Od lat wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.  Michał Ogórek to felietonista, dziennikarz, krytyk filmowy i satyryk.

Obaj panowie przybyli na ziemię rawską, by promować swoją książkę „Kiełbasa i sznurek”. To zapis ich rozmów, w których opowiadają m.in. o sobie, przeszłości i języku polskim. Podobnie, jak w książce, tak i podczas spotkania autorzy pokazali, jaką przyjemność sprawia im rozmowa. Ciętą ripostę, dowcip, przywoływane anegdoty, a także trafne spostrzeżenia publiczność co chwilę nagradzała brawami. Podczas obu spotkań autorzy odpowiadali także na pytania związane nie tylko z  książką, ale także z  językiem polskim.

Za trafne podsumowanie zarówno książki, jak i spotkań w GMOK i Bibliotece może posłużyć wiersz Wojciecha Młynarskiego, umieszczony na okładce książki „Kiełbasa i sznurek”.

Miłe Panie i Panowie bardzo mili,
utworzycie wielbicieli spory chórek,
gdy będziecie obcowali
z książką, którą napisali
świetni dwaj Panowie – Bralczyk i Ogórek.

Rozmawiają jasno, mądrze i z humorem
i przykładów odnajdziecie tu bez liku,
jak przemiany obyczaju,
losy ludzi, losy kraju
przeglądają się w myśleniu i języku.
Lecz ten wątek to dopiero jest początek,
mnóstwo innych wątków w tej książeczce czeka,
moc anegdot, moc impresji,
czar aluzji, wdzięk dygresji,
przecudownie rozrzucona kartoteka.

Doceń też, jak ważną rzeczą jest rozmowa,
dialog erudycją oraz żartem tchnący,
potwierdź, że wśród ścian zacisza
ciągle się znajduje nisza,
skromna nisza przeznaczona dla myślących...

Wojciech Młynarski

Nie tylko o książce, ale i języku polskim w dowcipny sposób rozmawiali prof. Jerzy Bralczyk   Nie tylko o książce, ale i języku polskim w dowcipny sposób rozmawiali prof. Jerzy Bralczyk Agnieszka Napiórkowska/GN   i Michał Ogórek
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma