Nowy numer 34/2019 Archiwum

Owsem w księdza

W święto św. Szczepana w wielu parafiach święcono owies, a nawet ciskano nim w księdza.

W drugi dzień świąt – 26 grudnia – zgodnie ze starym zwyczajem, w wielu parafiach podczas Mszy świętych święcono owies. Tak było m.in. w parafiach w Kompinie, Makowie, Złakowie Kościelnym oraz  Zdunach i Rzeczycy. W tych dwóch ostatnich podczas święcenia, zgodnie ze starym porzekadłem: „W dzień świętego Szczepana rzucaj owsem w kapłana”, wierni ciskali ziarnami w księdza. Obrzucanie kapłanów ziarnem ma symbolizować ukamienowanie pierwszego męczennika – św. Szczepana. Poświęcony owies, zgodnie z tradycją, rolnicy po powrocie do domu dosypują do karmy dla zwierząt, by te lepiej się chowały, rosły i były zdrowe. Część poświęconego zboża dodawana jest także do ziaren służących do zasiewu, co ma zapewnić obfite plony.

Jeszcze kilkanaście lat temu, zwłaszcza na ziemi łowickiej, tego dnia kolędnicy rozpoczynali swoje wędrówki. Niestety, coraz więcej zwyczajów związanych z dniem św. Szczepana  powoli odchodzi w zapomnienie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL