Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mistrz nie zawiódł

Wyjątkowy wieczór kolędy i gawędy przeżyli ci, którzy zawitali do kościoła św. Jakuba w Głownie w czwartek 27 grudnia.

Proboszcz głowieńskiej parafii ks. Stanisław Banach zaprosił do siebie Krzysztofa Jakubca, Mistrza Mowy Polskiej "Vox Populi" 2009. Pan Krzysztof, znany łódzki pedagog, ale przede wszystkim harcmistrz, przedstawił "Wigilie Polaków", czyli wieczór kolędy i gawędy oparty na przedstawieniu "Wigilie Polskie", wielokrotnie wystawianym na scenie poznańskiego Teatru Wielkiego. W tej sztuce Krzysztof Jakubiec grał jedną z głównych ról. Widowisko Barbary Wachowicz – z przyczyn niezależnych od autorki i aktorów w nim grających – już nie jest wystawiane. K. Jakubiec postanowił podtrzymać tradycję tego przedstawienia, które nawiązywało do wybitnych postaci Polaków, jak i wydarzeń związanych z historią Polski.

Podczas wieczoru kolędy i gawędy nie było osoby, która by nie śpiewała   Podczas wieczoru kolędy i gawędy nie było osoby, która by nie śpiewała
Marcin Kowalik/GN
Każdy, kto zawitał do kościoła św. Jakuba w Głownie, otrzymał śpiewnik z tekstami kolęd, które niejednego zaskoczyły. Oprócz tych dobrze znanych zaprezentowane zostały bowiem te odnoszące się do czasów powstań czy Legionów Polskich. K. Jakubiec przy akompaniamencie Mirosława Chaberskiego wspólnie z uczestnikami wieczoru wyśpiewał 12 kolęd. Jak przystało na Mistrza Mowy Polskiej, we wspaniały sposób przedstawił historię tych pieśni, jak również nawiązał do autentycznych przeżyć związanych z Wigilią osób znanych z historii Polski, jak i tych, których ta historia mocno doświadczyła w czasie wojny czy komunizmu. – Wzruszyłam się podczas tego wieczoru. Mam już 70 lat, a przeżywałam te opowieści, jakbym była ich świadkiem. Wspomnienia z młodości na nowo odżyły – powiedziała pani Jadwiga, która nie żałowała tego, że została po Mszy św. na "Wieczorze Polaków".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama