Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rok 2012 przeszedł już do historii

Jaki był miniony rok? Bez wątpienia na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Dziś wiadomo, że wiele się w nim działo. Były wydarzenia radosne, podniosłe, ale też bolesne. Na początku nowego roku przypominamy jeszcze raz niektóre z nich.

Święto kibiców. W czerwcu w związku z mistrzostwami Euro 2012 w Łowiczu utworzona została Łowicka Arena Futbolu, w której na dużym telebimie kibice mogli wspólnie oglądać wszystkie mecze reprezentacji Polski. Fani piłki nożnej, ubrani w biało-czerwone koszulki, z pomalowanymi twarzami, zaopatrzeni w szaliki i trąbki ze wszystkich sił dopingowali polską reprezentację. Dumą łowickich kibiców był fakt, że w kadrze narodowej grał łowiczanin Maciej Rybus, zaś logo mistrzostw było stylizowane na łowicką wycinankę. Strefy wspólnego oglądania zorganizowały także m.in. Kutno i Łęczyca. Na jeden dzień mobilna strefa kibica zawitała również do Krośniewic i Żyrardowa.

w Łowiczu mecze reprezentacji naszego kraju wspólnie oglądało 1000 osób   w Łowiczu mecze reprezentacji naszego kraju wspólnie oglądało 1000 osób
Agnieszka Napiórkowska/GN

Wędrowali do Maryi. W sierpniu wyruszyła z Łowicza po raz XVII Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę. Podczas 9 dni rekolekcji w drodze, które upłynęły pod hasłem: „Kościół naszym domem”, pokonując ponad 220 km, pątnicy modlili się za swoje rodziny, parafie i diecezję. Wielu z nich prosiło także Matkę Bożą o rozeznanie drogi życiowej, zdanie matury. Podobnie, jak w latach ubiegłych, pątnicy pielgrzymowali w 9 grupach: białej, biało-żółtej, pomarańczowej, czerwonej, fioletowej, zielonej, brązowej, błękitnej i cytrynowej. Przewodnikiem XVII ŁPPM był ks. Rafał Babicki. Przed obraz Matki Bożej wszyscy pątnicy przyszli w kolorowych koszulkach, z kwiatami i balonami.

Łowiccy pielgrzymi po raz XVII pielgrzymowali do Częstochowy   Łowiccy pielgrzymi po raz XVII pielgrzymowali do Częstochowy
Aleksandra Augustowska

Nagroda dla bazyliki. W sierpniu na Zamku Królewskim w Warszawie został rozstrzygnięty Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku 2011”. I miejsce w kategorii „obiekty sakralne” za projekt „Renowacja zespołu dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w Łowiczu – najcenniejszego skarbu ziemi łowickiej wraz z utworzeniem kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w parku Błonie” zdobyła diecezja łowicka. Wraz z diecezją nagrodzeni zostali wykonawcy prac – Konsorcjum AC Konserwacja i Budowa Łowicz oraz firma projektowa ABM z Gliwic. Nagrodę z rąk ks. Jana Kalinowskiego odebrali bp senior Alojzy Orszulik, ekonom diecezji ks. Bogumił Karp i proboszcz bazyliki katedralnej ks. Wiesław Skonieczny.

Biskup Andrzej F. Dziuba ze statuetką dla diecezji   Biskup Andrzej F. Dziuba ze statuetką dla diecezji
Agnieszka Napiórkowska/GN

Wsparcie dla małżeństw. W parafii św. Stanisława w Skierniewicach zawiązało się Ognisko Wiernej Miłości Małżeńskiej w ramach ogólnopolskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar" Powstanie ogniska  w parafii – podobnie, jak inne dzieła, tj. Sympozjum „Dar Życia”, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego czy Koła Różańcowe Rodziców – to kolejny "żywy pomnik wznoszony bł. Janowi Pawłowi II". Celem wspólnoty jest dążenie jej członków do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys, a także do wytrwania w wierności w sytuacji, gdy małżeństwo się rozpadło. Hasłem, które mogłoby być mottem wspólnoty, jest pewność, że każde małżeństwo sakramentalne jest do uratowania. I jest to możliwe właśnie mocą sakramentu małżeństwa. Inicjatorką założenia wspólnoty w Skierniewicach była Ewa Mikulska, doradca rodzinny przy parafii św. Stanisława. Inicjatywę z otwartością przyjęło także Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Diecezji  Łowickiej.

Spotkanie inaugurujące powstanie ogniska "Sychar" w Skierniewicach   Spotkanie inaugurujące powstanie ogniska "Sychar" w Skierniewicach
Agnieszka Napiórkowska/GN

Śluby pustelnika. W sobotę 6 października w Miasteczku Krwi Chrystusa podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, odbyła się pierwsza w diecezji konsekracja pustelnika. Po okresie próby śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na ręce biskupa ordynariusza złożył ks. Leszek Niewiadomski. W Eucharystii uczestniczyli także: bp senior Alojzy Orszulik, kilku księży, najbliższa rodzina pustelnika, tłum wiernych, a także siostry Misjonarki Krwi Chrystusa. Ksiądz Leszek Niewiadomski jest najprawdopodobniej jedynym w Polsce pustelnikiem diecezjalnym.

W Miasteczku Krwi Chrystusa pierwsze śluby złożył ks. Leszek Niewiadomski   W Miasteczku Krwi Chrystusa pierwsze śluby złożył ks. Leszek Niewiadomski
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy