Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rok 2012 przeszedł już do historii

Jaki był miniony rok? Bez wątpienia na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Dziś wiadomo, że wiele się w nim działo. Były wydarzenia radosne, podniosłe, ale też bolesne. Na początku nowego roku przypominamy jeszcze raz niektóre z nich.

Rok Wiary w parafiach. W 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicę opublikowania przez papieża Jana Pawła II Katechizmu Kościoła Katolickiego w wielu parafiach diecezji odprawiono uroczyste Msze św. W kościołach tego dnia przed Eucharystią lub po niej odmawiano także Różaniec. W Skierniewicach, w parafii św. Jakuba Apostoła, po Mszy św. rozważanie tajemnic światła Różańca św. miało miejsce na ulicach miasta. Na zakończenie modlitw w kościele zostały odnowione Śluby Jasnogórskie. Równie uroczyście otwarcia Roku Wiary dokonano w parafii św. Jakuba w Zdunach, gdzie podczas Eucharystii procesyjnie zostały wniesione ewangeliarz oraz światło, a podczas procesji z darami – dokumenty soborowe, Katechizm Kościoła Katolickiego, a także najstarsze księgi chrztów i ślubów. W czasie Eucharystii 23 osoby przygotowujące się do sakramentu bierzmowania otrzymały Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Po Mszy św. został odmówiony Różaniec. W Rzeczycy do ołtarza zostały przyniesione ewangeliarz, Katechizm Kościoła Katolickiego i dokumenty soborowe. W procesji z darami, poza chlebem i winem, przyniesiono także najstarszą księgę chrztu z roku 1678,  jako dziękczynienie Bogu za dar wiary przodków. Po raz pierwszy wszyscy wierni wspólnie odśpiewali także Credo, które do tej pory było jedynie recytowane.

Inauguracja Roku Wiary w Skierniewicach   Inauguracja Roku Wiary w Skierniewicach
Różaniec odmawiany na ulicach miasta
Agnieszka Napiórkowska/GN

Tydzień z Harmonią. 13 i 14 października w Skierniewicach odbywały się Warsztaty Wokalne "Harmonia", które zakończył koncert finałowy pieśni w konwencji pop-gospel w kościele Miłosierdzia Bożego na Zadębiu. Rozpoczęły one V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Organizatorami warsztatów "Harmonia" byli  Fundacja „Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego” wraz z Zespołem Czwartym, Ruchem Światło–Życie i Domowym Kościołem Diecezji Łowickiej. Warsztaty zainaugurowały V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Ich współorganizatorem było miasto Skierniewice. Patronat honorowy nad warsztatami objęli: ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego bp Wiesław Mering, a także wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Podobnie, jak w latach ubiegłych, warsztaty zostały zorganizowane w formule otwartej dla wszystkich chętnych. Oprócz około 80-osobowej grupy chórzystów,  w tym roku wystąpili także Magda Anioł, Agnieszka Nowicka-Cudzich i Grzegorz Głuch. Chórowi towarzyszył zespół Magdy Anioł  i Zespół Czwarty oraz uczniowie ze skierniewickiej szkoły muzycznej.

Koncert finałowy Warsztatów Wokalnych "Harmonia"   Koncert finałowy Warsztatów Wokalnych "Harmonia"
Agnieszka Napiórkowska/GN

Po raz pierwszy w ramach TKCh zorganizowany został konkurs wiedzy o sł. Bożym kard. Stefanie Wyszyńskim. Po eliminacjach szkolnych do kolejnego etapu przeszło 27 uczniów z 5 gimnazjów. Miejscem zmagań  II etapu prymasowskiego konkursu było Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach. Biorący w nim udział uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą na temat biografii prymasa. Pytania dotyczyły zarówno jego rodziny, szkół, do których uczęszczał, święceń, internowania, a także śmierci i pogrzebu. W wielu pytaniach konieczne było podanie dokładnej daty. Po wyrównanej rywalizacji niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się gimnazjaliści z Głuchowa, skąd aż dwie osoby znalazły się w pierwszej trójce.

Laureaci konkursu o kard. Stefanie Wyszyńskim   Laureaci konkursu o kard. Stefanie Wyszyńskim
Agnieszka Napiórkowska/GN

Odznaczenie dla biskupa. W sobotę 20 października na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas konwentu Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich, 79. z kolei Wielki Mistrz Zakonu Fra ҆ Matthew Festing wręczył bp. Andrzejowi F. Dziubie odznaczenie Wielkiego Krzyża Pro Piis Meritis. Jest on przyznawany osobom zasłużonym dla zakonu i promującym wartości chrześcijańskie. Od początku posługi biskupiej bp Andrzej F. Dziuba jest głównym kapelanem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. – Przyznany Wielki Krzyż jest dla mnie znakiem jeszcze większego zobowiązania w pełnieniu posługi kapelana i większej więzi z tą duchowością. Przyjmuję go też jako znak jeszcze większej odpowiedzialności za damy i kawalerów, którzy tworzą związek. To także zachęta, by zgłębiać wiedzę o zakonie – mówi bp Andrzej F. Dziuba. Jak podkreśla, otrzymany Wielki Krzyż jest darem, który wpisuje się w Rok Wiary i który zachęca do głębszego odczytywania jej w swoim życiu.

Biskup Andrzej F. Dziuba z Wielkim Krzyżem otrzymanym od zakonu maltańczyków   Biskup Andrzej F. Dziuba z Wielkim Krzyżem otrzymanym od zakonu maltańczyków
Agnieszka Napiórkowska/GN

Diecezjalne rozpoczęcie Roku Wiary. 11 listopada w Łowiczu, poza Dniem Niepodległości, obchodzono także święto patronki diecezji. Uroczystości ku czci św. Wiktorii były także diecezjalnym rozpoczęciem Roku Wiary. Tradycyjnie już poprzedzone zostały peregrynacją relikwii świętej po wszystkich kościołach łowickich. Centralne uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele Świętego Ducha, po którym  ulicami miasta wyruszyła procesja z relikwiami świętej. W drodze prowadzone były rozważania przeplatane śpiewem. Relikwiarz nieśli m.in. klerycy, nauczyciele, siostry zakonne, katecheci, harcerze, członkowie Kół Żywego Różańca, władze miejskie i samorządowe. Na Starym Rynku, po wciągnięciu na maszt flagi biało-czerwonej, za ojczyznę, miasto i diecezję modlili się starosta, burmistrz i bp ordynariusz, który udzielił także błogosławieństwa na cztery strony świta relikwiami św. Wiktorii.Po zakończeniu procesji w katedrze łowickiej została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił prymas senior kard. Józef Glemp. Oprócz trzech łowickich biskupów, w bazylice celebrę sprawowali także abp Władysław Ziółek, bp Wojciech Polak, który przewodniczył procesji z relikwiami, a także bp Adam Lepa. Obecni byli także kanonicy prymasowskiej kapituły gnieźnieńskiej, kanonicy kapituł z Kruszwicy, Bydgoszczy, Łowicza i Tumu.

Procesja z relikwiami św. Wiktorii ulicami Łowicza   Procesja z relikwiami św. Wiktorii ulicami Łowicza
Agnieszka Napiórkowska/GN

W związku z diecezjalną inauguracją Roku Wiary nastąpiło jej uroczyste wyznanie.

Uroczyste wyznanie wiary w katedrze łowickiej   Uroczyste wyznanie wiary w katedrze łowickiej
Agnieszka Napiórkowska/GN

Zatwierdzenie gromady. W uroczystość Chrystusa Króla, po Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach, nastąpiło oficjalne uznanie I Gromady Skierniewickiej Szczepu św. Maksymiliana Marii Kolbego Skautów Europy. Podczas uznania gromady szczepowym odpowiedzialnym za harcerzy, a także akelą, czyli szefem wilczków, został Kamil Zwierz, który tego dnia na ręce hufcowego złożył przysięgę wierności. Nowy szczepowy i akela otrzymał baretki, które hufcowy założył mu na pagony przy koszuli.Do służby przybocznych powołani zostali także Cezary Krawczuk i Bartosz Więckowski. Nowi szefowie otrzymali także niebiesko-czarne chusty. Niebieski kolor symbolizuje Maryję i Maksymiliana, a czarny – Oświęcim, w którym franciszkanin zginął. W uroczystości potwierdzenia, poza wilczkami i harcerzami, uczestniczyli także rodzice.

Kamil Zwierz podczas przysięgi   Kamil Zwierz podczas przysięgi
Agnieszka Napiórkowska/GN

Grali Chopina i Bacha. Po raz 20. w Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie odbywał się trwający 5 dni Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu. Jubileuszową edycję festiwalu rozpoczął recital Andrée Darras z Włoch, cieszącej się uznaniem w międzynarodowym środowisku wirtuozów klawesynu i klawikordu. Zarówno w rozpoczęciu, które miało miejsce w sobotę 17 listopada, jak i w jego zakończeniu w środowy wieczór w sali widowiskowej Państwowej Szkoły Muzycznej, spotkali się m.in. miłośnicy muzyki Chopina i Bacha, członkowie międzynarodowego jury oceniającego uczestników festiwalu, a także reprezentanci władz samorządowych.

Uroczysty koncert finałowy   Uroczysty koncert finałowy
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy