Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Obrazy z pozytywnymi emocjami

W holu UM w Sochaczewie prezentowana jest wystawa obrazów Zbigniewa Sykurskiego.

W galerii MOST, w holu sochaczewskiego Urzędu Miejskiego, do 31 stycznia można oglądać wystawę prac Zbigniewa Sykurskiego, niegdyś podopiecznego Środowiskowego Domu Samopomocy, a obecnie uczestnika zajęć w Dziennym Domu Pomocy Społecznej.

Wystawę otworzył 8 stycznia zastępca burmistrza Marek Fergiński, nadzorujący w mieście m.in. sprawy z zakresu kultury. Burmistrz wyraził radość, że kolejny raz hol ratusza wypełnia sztuka, a klienci UM mogą obcować z dziełami lokalnych artystów. Jak powiedział, Z. Sykurski swój talent plastyczny odkrył kilkanaście lat temu, a dzięki zachętom i fachowemu wsparciu Katarzyny Szadkowskiej, prowadzącej wówczas pracownię malarską w Środowiskowym Domu Samopomocy, wydobył pokłady pozytywnych emocji, które teraz  przelewa na płótno. Życzył artyście kolejnych nagród, wyróżnień i indywidualnych wystaw w kraju i za granicą.  

Zbigniew Sykurski maluje od 2000 roku. Swoją pasję odkrył w ŚDS, gdzie pod okiem K. Szadkowskiej tworzył pierwsze portrety i pejzaże. Jak mówi, najchętniej maluje portrety, w tym postaci historycznych, a swoimi pracami chętnie dzieli się z przyjaciółmi. Sześć szkół z okolic Sochaczewa, m.in. z Iłowa, Kampinosu i Załuskowa, ma obrazy jego autorstwa. Są to utrwalone na płótnie wizerunki ich patronów. Obraz Fryderyka Chopina podarowany został wojewodzie mazowieckiemu J. Kozłowskiemu na podsumowanie Roku Chopinowskiego. Obraz patrona trafił też do Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie.

Pan Zbigniew ma na swoim koncie kilka indywidualnych wystaw. Ostatnia duża, na której pokazał ponad 70 prac, odbyła się na przełomie kwietnia i maja 2012 roku w Chodakowskim Miejskim Ośrodku Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy