Nowy numer 8/2019 Archiwum

Uczcili powstańczy zryw

Wychowankowie najstarszego w Polsce Zakładu Poprawczego im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu uporządkowali obelisk upamiętniający śmierć powstańców.

Obelisk znajduje się w Puszczy Mariańskiej w miejscu pochówku kilku żołnierzy powstania styczniowego, którzy  zginęli w walce z kozakami wchodzącymi w skład armii carskiej. Okoliczny teren był miejscem kilkunastu potyczek wojsk powstańczych z armią rosyjską m.in. w lasach między Radziwiłłowem a Puszczą Mariańską oraz w rejonie stacji kolejowej w Radziwiłłowie.

Pamiętając o poległych powstańcach, w 150. rocznicę wybuchu powstania, wychowankowie Zakładu Poprawczego w Studzieńcu udali się na miejsce spoczynku bohaterów, gdzie oddali im hołd. Mogiła została przez nich uprzątnięta z zalegającego ją śniegu oraz innych zbędnych przedmiotów. Po jej uporządkowaniu zapalono znicze.

  Po uporządkowaniu miejsca pamięci poległych powstańców wychowankowie zakładu poprawczego zapalili znicze
Archiwum Zakładu Poprawczego w Studzieńcu

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL