Nowy numer 42/2019 Archiwum

Uczcili powstańczy zryw

Wychowankowie najstarszego w Polsce Zakładu Poprawczego im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu uporządkowali obelisk upamiętniający śmierć powstańców.

Obelisk znajduje się w Puszczy Mariańskiej w miejscu pochówku kilku żołnierzy powstania styczniowego, którzy  zginęli w walce z kozakami wchodzącymi w skład armii carskiej. Okoliczny teren był miejscem kilkunastu potyczek wojsk powstańczych z armią rosyjską m.in. w lasach między Radziwiłłowem a Puszczą Mariańską oraz w rejonie stacji kolejowej w Radziwiłłowie.

Pamiętając o poległych powstańcach, w 150. rocznicę wybuchu powstania, wychowankowie Zakładu Poprawczego w Studzieńcu udali się na miejsce spoczynku bohaterów, gdzie oddali im hołd. Mogiła została przez nich uprzątnięta z zalegającego ją śniegu oraz innych zbędnych przedmiotów. Po jej uporządkowaniu zapalono znicze.

Po uporządkowaniu miejsca pamięci poległych powstańców wychowankowie zakładu poprawczego zapalili znicze   Po uporządkowaniu miejsca pamięci poległych powstańców wychowankowie zakładu poprawczego zapalili znicze
Archiwum Zakładu Poprawczego w Studzieńcu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL