Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Uczcili powstańczy zryw

Wychowankowie najstarszego w Polsce Zakładu Poprawczego im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu uporządkowali obelisk upamiętniający śmierć powstańców.

Obelisk znajduje się w Puszczy Mariańskiej w miejscu pochówku kilku żołnierzy powstania styczniowego, którzy  zginęli w walce z kozakami wchodzącymi w skład armii carskiej. Okoliczny teren był miejscem kilkunastu potyczek wojsk powstańczych z armią rosyjską m.in. w lasach między Radziwiłłowem a Puszczą Mariańską oraz w rejonie stacji kolejowej w Radziwiłłowie.

Pamiętając o poległych powstańcach, w 150. rocznicę wybuchu powstania, wychowankowie Zakładu Poprawczego w Studzieńcu udali się na miejsce spoczynku bohaterów, gdzie oddali im hołd. Mogiła została przez nich uprzątnięta z zalegającego ją śniegu oraz innych zbędnych przedmiotów. Po jej uporządkowaniu zapalono znicze.

Po uporządkowaniu miejsca pamięci poległych powstańców wychowankowie zakładu poprawczego zapalili znicze   Po uporządkowaniu miejsca pamięci poległych powstańców wychowankowie zakładu poprawczego zapalili znicze
Archiwum Zakładu Poprawczego w Studzieńcu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy